www.lasowice.euA mieszkanie zostanie w rodzinie
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieWójt Lasowic Wielkich chce zwolnić dyscyplinarnie Bożenę Małysę, kierowniczkę miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgodę na to muszą jednak wyrazić radni powiatowi.

My nie jesteśmy od wydawania wyroków, ale mamy poważne podejrzenia, że pani kierownik nadużyła stanowiska służbowego do celów prywatnych – tłumaczy wicewójt Krzysztof Lech. – Podopieczny OPS-u, którym się posłużyła, poniósł poważne straty finansowe.

Chodzi o pięćdziesięcioośmioletniego Józefa Franke, który mieszka w Lasowicach Małych od marca ubiegłego roku.

Pan Józef dostał mieszkanie dawniej należące do PGR-u, którego przez długie lata był pracownikiem. Dlatego miał też możliwość wykupienia lokalu od Agencji Nieruchomości Rolnych po preferencyjnej cenie – z 95-procentową zniżką. Ponieważ nie miał pieniędzy, pani Małysa wyłożyła kasę – pięćset złotych – a następnie mieszkanie zostało zapisane na jej córkę. Jego wartość rynkowa to dziesięć tysięcy złotych.

Wcześniej Agencja mieszkanie wyremontowała – wstawiła m.in. nowe okna, drzwi, pomalowała ściany, naprawiła podłogi. Teraz podopieczny OPSu wynajmuje bezpłatnie mieszkanie od Bożeny Małysy. Umowa najmu jest jednak tak skonstruowana, że nie ma gwarancji – mimo zapewnień pani kierownik – że będzie mógł tam spokojnie mieszkać do końca życia.

Sprawa wyszła na jaw przypadkiem w styczniu tego roku. Jeszcze w grudniu kierowniczka OPS-u dostała nagrodę wójta za wzorową pracę.

Bożena Małysa tłumaczy, że postąpiła tak dla dobra Józefa Franke i wcale nie wykorzystała swojego stanowiska służbowego, bo występowała jako osoba prywatna.

Pan Józef mieszkał w Tułach w bardzo złych warunkach – tłumaczy radna. – Budynek nadawał się do wyburzenia. Postanowiliśmy więc znaleźć naszemu podopiecznemu lepsze lokum.

OPS dogadał się z Agencją Nieruchomości Rolnych w Oleśnie, która właśnie sprzedawała lokale w Lasowicach Małych. Ponieważ Franke wcześniej pracował w miejscowym PGR-ze, mógł kupić pokój z kuchnią w domu wielorodzinnym po dużej zniżce – 38 m2 za jedyne pięćset złotych. Mimo to nie było go stać na zakup mieszkania. Pan Józef nie ma żadnych dochodów, utrzymuje się z głodowego zasiłku z opieki. Pieniędzy wystarcza mu zaledwie na jedzenie.

Do zakupu przekonywałam siostrę i brata pana Józefa, którzy mieszkają w Tułach – wyjaśnia kierowniczka. – Nie byli jednak zainteresowani. Przekonywałam również jedną z pracownic socjalnych. Niestety, bez efektu. Wtedy sama postanowiłam zabrać się za sprawę.

Małysa zdobyła notarialne pełnomocnictwo Józefa Franke i dzięki temu mogła go reprezentować w skarbówce, w Agencji, odbierać za niego korespondencję. W ten sposób udało się jej załatwić sprawę z mieszkaniem.

Miała wątpliwości, czy mogę zająć się sprawą tego mieszkania, gdy jestem kierowniczką OPS-u – mówi radna. – Zwróciłam się więc do prawnika o opinię. Nie widział przeszkód. Tym bardziej, że w żadnym z dokumentów nie posługuję się moim stanowiskiem. Wszędzie występuję jako osoba prywatna.

Chociaż Bożena Małysa formalnie nie złamała prawa, zdaniem wójta postąpiła nieetycznie.

Z jednej strony ktoś mógłby powiedzieć, że chciałam się dorobić – tłumaczy kierowniczka. – Mogłam potraktować sprawę pana Józefa beznamiętnie, urzędniczo i zza biurka. Ja jednak chciałam mu pomóc.

Małysa twierdzi – i ma na to dokumenty – ża zapłaciła panu Franke 4,8 tys. zł za mieszkanie.

On jednak woli nie mieć pieniędzy przy sobie, więc przychodzi, jak potrzebuje grosza – wyjaśnia. – Zapłaciłam mu za turnus rehabilitacyjny, kupiłam opał na zimę, kołdrę, odzież, buty. Na wszystko mam rachunki. Jesteśmy prawie rozliczeni.

Józef Franke zaprzecza jednak, by kiedykolwiek z panią kierownik się rozliczał.

Owszem, dostałem buty, to badziewie za pięćdziesiąt złotych, które mam na nogach – mówi. – A kołdrę pani kierownik dała mi z magazynów opieki. Zaś do podpisania dokumentów mieszkaniowych zostałem zmuszony. Nawet nie wiedziałem, co podpisuję.

Józef Franke boi się najbardziej tego, że w końcu zostanie bez dachu nad głową.

Mieszkanie jest córki pani Małysowej i może moje rzeczy wystawić za drzwi, kiedy się jej spodoba – żali się mężczyzna. – A co ze mną będzie dalej?

Bożena Małysa twierdzi, że Józef Franke ma tendencje do zmyślania i nie można wszystkich jego opowieści uznać za prawdziwe. Jednocześnie ma pretensje do wójta, że nawet nie chciał posłuchać jej argumentów.

Mógł mnie przecież ukarać, dać naganę, a nie od razu wystawiać do odstrzału i to dyscyplinarnie – broni się. – Tym bardziej, że za miesiąc, dwa odejdę na emeryturę. Prawa emerytalne nabyłam w ubiegłym roku. Teraz czekam tylko na decyzję ZUS-u. Już dłużej w Lasowicach być nie chcę, bo z wójtem Gagatem źle mi się współpracuje.

Małysa zapowiada, że jeśli zostanie zwolniona dyscyplinarnie, wystąpi przeciwko wójtowi na drogę sądową.

O losie kierowniczki lasowickiego OPS-u zdecydują radni powiatowi na sesji 28 lutego. Przypomnijmy, że wcześniej Bożena Małysa była przez wiele lat szefową opieki społecznej w Kluczborku.

Milena Zatylna

Źródło

• "Kulisy Powiatu Kluczbork–Olesno"
2008, nr 10, s. 12

Dodane dnia 28.02.20081423 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code