www.lasowice.euMarcin Materna in memoriam
Lasowice Małe – Klein Lassowitz
Śp. Marcin Materna (1948–2008)
Pod koniec marca 2008 r. na krótko przed swoją 60. rocznicą urodzin zmarł Marcin Materna. Człowiek, który zawsze był aktywny w życiu społeczności lokalnej i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lasowicach Małych.

Marcinka, bo takim zdrobnieniem był nazywany, pasującym jak ulał do jego skromnej i życzliwej postawy, wspominają przyjaciele i znajomi.

– O Marcinie tylko same ciepłe słowa – mówi Jerzy Steinert, po sąsiedzku z Kłapaczki. – Marcin zawodowo związany był z PKP w Kluczborku. Pracował na odkażalni, przy czyszczeniu wagonów. Jednocześnie bardzo udzielał się w straży. Za czasów Olesna brał udział w zawodach, chodził na zebrania. Po rodzicach, Fryderyku i Matyldzie, przejął gospodarkę. Miał kawałek pola, hodował konie, krowy, świnie. Dbał o to wszystko, a jeszcze zawsze starczało mu czasu na straż i pomoc innym, także w gospodarce, jak u Prochoty. Facet pracowity, aż do przesady. Bywało, że nie musiał, a mimo to pracował. Posiadał na placu pełno drzewa na opał, lecz dla zajęcia zwoził jeszcze patyki. Uczynny, ale i pocieszny, dał się lubić. Krzywdy nie zrobił nikomu, każdemu pomagał. Miał swoje zamiłowania. Jak w telewizji była Familiada rzucał wszystko, by obejrzeć kolejny odcinek. Był inteligentny. Na zebraniu wiejskim gdy wybierano sołtysa dostrzegł, że nie podliczono głosów wstrzymujących się. Zmożony chorobą dostał skromną rentę. Cieszył się, że wkrótce będzie miał 60 lat i pełną emeryturę...

– Marcin Materna: przede wszystkim koleżeński, nikomu krzywdy nie zrobił – wspomina Norbert Lipiński, naczelnik-zastępca prezesa OSP w Lasowicach Małych, wcześniej prezes jednostki. – Zaangażowany do ostatnich chwil życia ze swoją jednostką. On w tym wyrósł, wychował się. Straż nie mogła więc być mu obojętna.

– Znałem go dokładnie, jak to się mówi "na pięć palców" – mówi Wojciech Waraksa, najbliższy sąsiad z Olbina. – To był facet w porządku. Nic złego o nim nie można powiedzieć. Zatrudniony w PKP, na odkażalni, naprawiał wagony, wymieniał klocki hamulcowe. Bardzo dokładny w pracy i posłuchany, wiem, bo pracowałem w tej samej firmie. Kumplowaliśmy się, lubiłem go. Dobry był w straży. Udzielał się aktywnie. Noc nie noc szedł do pożaru, gasił lasy. Jego rodzice też byli ludźmi w porządku. Matka Matylda była gospodynią domową a ojciec Fryderyk pracował na gospodarce i też działał w straży. Później Marcin pomagał matce, zwoził jej drzewo, palił w piecu. Pomagał też innym, za co nie wziął ani grosza. Nie usiedział na miejscu. Węgiel leżał na podwórku a on na rowerze zwoził drzewo. Bo zawsze musiał coś robić. I my pomagaliśmy sobie nawzajem, on mnie, ja jemu. Marcin miał konika, wspólnie ze Stasiem Kaniakiem obrabialiśmy pole. W zamian Marcinowi postawiłem płot. Zachorował na płuca, dostał świadczenie przedemerytalne. Miał przepracowane lata, także w polu, starał się o pełną emeryturę. Nie doczekał...

* * *


W czasie gdy wspominaliśmy z mieszkańcami Lasowic Małych postać Marcina Materny dowiedzieliśmy się, że zmarł Edmund Stanossek, były prezes naszej OSP.

GS, KJ

Dodane dnia 06.04.20081236 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code