www.lasowice.euMarcin Materna in memoriam
Lasowice Małe – Klein Lassowitz
Śp. Marcin Materna (1948–2008)
Pod koniec marca 2008 r. na krótko przed swoją 60. rocznicą urodzin zmarł Marcin Materna. Człowiek, który zawsze był aktywny w życiu społeczności lokalnej i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lasowicach Małych.

Marcinka, bo takim zdrobnieniem był nazywany, pasującym jak ulał do jego skromnej i życzliwej postawy, wspominają przyjaciele i znajomi.

– O Marcinie tylko same ciepłe słowa – mówi Jerzy Steinert, po sąsiedzku z Kłapaczki. – Marcin zawodowo związany był z PKP w Kluczborku. Pracował na odkażalni, przy czyszczeniu wagonów. Jednocześnie bardzo udzielał się w straży. Za czasów Olesna brał udział w zawodach, chodził na zebrania. Po rodzicach, Fryderyku i Matyldzie, przejął gospodarkę. Miał kawałek pola, hodował konie, krowy, świnie. Dbał o to wszystko, a jeszcze zawsze starczało mu czasu na straż i pomoc innym, także w gospodarce, jak u Prochoty. Facet pracowity, aż do przesady. Bywało, że nie musiał, a mimo to pracował. Posiadał na placu pełno drzewa na opał, lecz dla zajęcia zwoził jeszcze patyki. Uczynny, ale i pocieszny, dał się lubić. Krzywdy nie zrobił nikomu, każdemu pomagał. Miał swoje zamiłowania. Jak w telewizji była Familiada rzucał wszystko, by obejrzeć kolejny odcinek. Był inteligentny. Na zebraniu wiejskim gdy wybierano sołtysa dostrzegł, że nie podliczono głosów wstrzymujących się. Zmożony chorobą dostał skromną rentę. Cieszył się, że wkrótce będzie miał 60 lat i pełną emeryturę...

– Marcin Materna: przede wszystkim koleżeński, nikomu krzywdy nie zrobił – wspomina Norbert Lipiński, naczelnik-zastępca prezesa OSP w Lasowicach Małych, wcześniej prezes jednostki. – Zaangażowany do ostatnich chwil życia ze swoją jednostką. On w tym wyrósł, wychował się. Straż nie mogła więc być mu obojętna.

– Znałem go dokładnie, jak to się mówi "na pięć palców" – mówi Wojciech Waraksa, najbliższy sąsiad z Olbina. – To był facet w porządku. Nic złego o nim nie można powiedzieć. Zatrudniony w PKP, na odkażalni, naprawiał wagony, wymieniał klocki hamulcowe. Bardzo dokładny w pracy i posłuchany, wiem, bo pracowałem w tej samej firmie. Kumplowaliśmy się, lubiłem go. Dobry był w straży. Udzielał się aktywnie. Noc nie noc szedł do pożaru, gasił lasy. Jego rodzice też byli ludźmi w porządku. Matka Matylda była gospodynią domową a ojciec Fryderyk pracował na gospodarce i też działał w straży. Później Marcin pomagał matce, zwoził jej drzewo, palił w piecu. Pomagał też innym, za co nie wziął ani grosza. Nie usiedział na miejscu. Węgiel leżał na podwórku a on na rowerze zwoził drzewo. Bo zawsze musiał coś robić. I my pomagaliśmy sobie nawzajem, on mnie, ja jemu. Marcin miał konika, wspólnie ze Stasiem Kaniakiem obrabialiśmy pole. W zamian Marcinowi postawiłem płot. Zachorował na płuca, dostał świadczenie przedemerytalne. Miał przepracowane lata, także w polu, starał się o pełną emeryturę. Nie doczekał...

* * *


W czasie gdy wspominaliśmy z mieszkańcami Lasowic Małych postać Marcina Materny dowiedzieliśmy się, że zmarł Edmund Stanossek, były prezes naszej OSP.

GS, KJ

Dodane dnia 06.04.20081370 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code