www.lasowice.euGmina bez LDTiK
Powiat kluczborski, gmina Lasowice Wielkie
W bieżącym roku Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury zrezygnował z konkurowania ze stowarzyszeniami na terenie gminy Lasowice Wielkie o pieniądze publiczne z kasy lokalnego samorządu w celu działalności na rzecz dzieci i młodzieży.

Jednym ze skutków tej decyzji jest zaprzestanie prowadzenia w LDTiK zajęć wyrównawczych dla uczniów miejscowych szkół. Oto co sądzą o tym sami zainteresowani, mieszkańcy Lasowic Małych.

Bartek (13 lat): – Korzystaliśmy z tego non-stop. Chodziliśmy na zajęcia komputerowe, uczyliśmy się języka niemieckiego. W razie potrzeby pomagano nam we wszystkich innych przedmiotach. Na korepetycje w LDTiK uczęszczało ośmiu, czasem nawet piętnastu chętnych, większość to uczniowie szkoły w Chocianowicach. Wielka szkoda, że tego więcej nie będzie. Jakby nam przyszło dojeżdżać na zajęcia wyrównawcze gdzie indziej, to już nic z tego.

Mariusz (12 lat): – W LDTiK było fajnie. Bawiliśmy się, uczyliśmy. Korepetycje były sympatyczne. Uczyliśmy się pracy na komputerze, co przydawało się do szkoły. Po zajęciach był czas na zabawę. Graliśmy, w co się tylko dało. Były też dzieci z Jasienia. Szkoda, że tego już nie ma.

Kamil (15 lat): – Chciałbym nadal chodzić do LDTiK, ponieważ było tam bardzo fajnie. W środy chodziłem na korepetycje, na których pomagali nam nauczyciele z innych wsi. Można było nawet korzystać z komputerów. Grać, a oprócz tego uczyć się. Jakbym musiał dojeżdżać na takie zajęcia do Chudoby albo Lasowic Wielkich, to nigdy nie dałbym rady.

Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Lasowice Wielkie, organizator Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury ks. Ryszard Pieron wyjaśnia:

Popieramy działalność miejscowych stowarzyszeń i życzymy im wielu sukcesów. Dano nam do zrozumienia, że są to podmioty pragnące realizować na terenie Gminy działania, jakie realizował dotychczas LDTiK. My wobec tego wycofujemy się z tej działalności. LDTiK nadal będzie funkcjonował, tylko w nowej formule, w oparciu o środki własne, pozyskiwane w drodze konkursów ponadgminnych oraz od sponsorów samorzutnie doceniających tą inicjatywę. LDTiK będzie kierował swoje działania na sferę kulturalną, szkoleniową i turystyczną, integrację międzynarodową i międzyreligijną, tolerancję. Powoli będą pojawiały się nowe inicjatywy. Dla Gminy natomiast nie będą już realizowane żadne projekty. Cieszymy się, że na naszym terenie są inne podmioty, które potrafią dostrzec nasze faktyczne zaangażowanie. Wyrazem tego jest nawet wsparcie finansowe na rzecz LDTiK, jak ostatnio ze strony Banku Spółdzielczego w Namysłowie Oddział w Lasowicach Małych. Pozostajemy otwarci na obustronną współpracę z takimi właśnie podmiotami, które odcinają się od lokalnych rozgrywek politycznych.

Zebrali: AGS

Dodane dnia 12.04.20081363 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code