www.lasowice.euO czym szumią lasy szumiradzkie?
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieNajlepiej, korzystając z uroków wakacyjnej pory, przekonać się samemu. Potrzebne będą do tego: trochę chęci i krzepy, jakiś sposób na dostanie się do Szumiradu i na miejscu rower.

Startujemy z Szumiradu. Przy odrobinie zaangażowania znajdziemy tu niezwykle życzliwych autochtonów, gotowych nawet towarzyszyć w naszej letniej eskapadzie. A jeśli kogoś oprócz piękna przyrody interesują jeszcze ciekawostki historyczne – nie dowiemy się ich znikąd więcej.

Trasa wycieczki


Pierwszym punktem naszej wycieczki będzie Kamieniec. Kiedyś prężna osada hutnicza, dziś zapomniana nie przez Boga, ale przez gminę na pewno, zwłaszcza patrząc na stan prowadzącej tu drogi. Sielanka kamieniecka wita nas tradycyjną zabudową. Mijamy mostek ze starą zasuwą i ukazuje nam się opuszczony i zrujnowany dom wielorodzinny. Podobno już dawno miał być rozebrany. Od podwórza okazuje się, że jednak ktoś tu mieszka i wcale nie jest nam przychylny. Jedziemy więc dalej, mijając rezerwat przyrody Kamieniec. Można próbować odszukać charakterystycznych śladów działalności bobra. Docieramy do przejazdu kolejowego. Rośnie tu jabłoń, znaczy się musiał stać tu jakiś domek.

1. KamieniecDrugi punkt wycieczki to Chałupy. Na wstępie oryginalny znak, który jakoś się tu uchował. Niewiele dalej, jak sama nazwa wskazuje, najprawdziwsza chałupa. Niestety, wieje grozą. Trochę lepiej wyglądają tradycyjne zabudowania, też opuszczone. Wchodzimy wgłąb. Pokonujemy mostek, za nim widzimy pokaźny kopiec mrówek a dalej rozległe torfowisko. Udajemy się do „cudownego” źródełka w środku lasu. Miejscem tym opiekuje się parafia radawska. Związana z nim legenda głosi, że pewien wędrowiec odzyskał wzrok po obmyciu się wypływającą stąd wodą. Przy kapliczce nad źródełkiem, wyposażonej w intrygujący dzwonek, znajduje się miejsce odpoczynku.

2. Chałupy


Wracamy przez „centrum” Chałup i kierujemy się na Ryczek. Droga pawie jak autostrada, jednakże samochody mogą korzystać z niej tylko te, które pracują na rzecz leśnictwa. Dla rowerzystów to raj. Jedziemy z drugiej strony rezerwatu kamienieckiego, o czym informują nas tablice informacyjne. Ryczek, trzeci punkt wycieczki, okazuje się być dość niegościnny. Jeden dom a na nim tablica „Wstęp wzbroniony”. Kiedyś należał do jednego z opolskich przedsiębiorstw, służąc jako rezydencja leśna, teraz jest tu kółko myśliwskie.

3. Ryczek


Czwarty punkt wycieczki to Sobisz. Zdaje się najżywsza z wszystkich przejechanych osad śródleśnych. Ale i tu jakąś szczególną przyjaźnią do nas nie pałają. Nawet niebo otworzyło się na chwilę. Co innego konik z zagrody tuż obok. Podobno kiedyś było ich w tych okolicach więcej, pracowały na rzecz leśnictwa.

4. Sobisz


Podążając teraz wąską, asfaltową drogą mijamy „cukierkowy most”. Legenda o nim mówi z kolei, że dawno temu przewrócił się na nim wóz wypełniony cukrem, stąd ta nazwa. Wyczuwamy miejsce, gdzie skręcić w lewo. Dukt nie zapowiada niczego szczególnego. Ale my już wiemy, że zaraz trafimy na okazały obiekt, zaliczany do Sobisza. Warto go opisać odrębnie.

Przede wszystkim to miejsce wypoczynku a zarazem doskonała kwatera myśliwska czy punkt na zajęcia edukacyjne w terenie leśnym. Jest potężny szałas, w jego środku równie wielki grill. Są stoły i ławy, także na świeżym powietrzu, do tego stoi kilka tablic, stojak na broń myśliwską. I na tym, piątym punkcie, zasadniczo kończymy zwiedzanie. Po dłuższym postoju wracamy leśną „asfaltówką” ponownie przez Sobisz i wyjeżdżamy w Chudobie. Tu pojawia się problem, bo ewentualne zamknięcie pętli, czyli powrót do Szumiradu, stanowi dosyć duże niebezpieczeństwo dla rowerzystów, gdyż trzeba skorzystać z ruchliwej drogi wojewódzkiej bez żadnych poboczy.

5. Szałas na Sobiszu


Jeszcze kilka uwag. Po drodze mignął nam gdzieś jeszcze Radomil – dobry pretekst, by tu wrócić i odszukać i jego. Należy pamiętać, że podróżując wokół księstwa leśnego Szumiradu możemy natknąć się na obowiązujące tablice „Teren wojskowy. Wstęp wzbroniony!” Trzeba je respektować. Jeśli pragniemy dowiedzieć się cokolwiek więcej o lasach szumiradzkich, wystarczy skontaktować się z Nadleśnictwem Olesno (także w sprawie rezerwacji szałasu na Sobiszu). Warto!

AGS, KJ, TJ

Autorzy dziękują serdecznie swojemu przewodnikowi z Szumiradu za niezwykle interesującą eskapadę.

Dodane dnia 07.07.20082400 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code