www.lasowice.euO Lutrze i odpustach
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie Katolicy chcą rozmawiać o Lutrze, a luteranie o odpustach

Bp Friedrich Weber, odpowiadający z Zjednoczonym Kościele Ewangelicko-Luterańskim Niemiec (VELKD) za kontakty ze wspólnotą rzymskokatolicką, wezwał katolików do dyskusji na temat odpustów. – To zagadkowe, dlaczego na początku Roku Pawłowego Watykan znów przypomina o możliwości uzyskania odpustu zupełnego – napisał biskup w biuletynie VELKD. Duchowny podkreślił, że krytyka Marcina Lutra skierowana przeciwko nadużyciom związanym z instytucją odpustów i pokutą w Kościele wynikała z wiary, że Bóg obdarowuje człowieka zbawieniem z łaski przez wiarę, a przebaczenie grzechów nie może być w żaden sposób nabyte.

Biskup Weber odniósł się również do rzymskokatolickiego rozumienia odpustu przyznając, że współczesne odpusty dotyczą tylko kar za grzechy i zakładają odpuszczenie grzechów przez żal i sakrament pokuty. – Dogłębne studia Karla Rahnera pokazują, że w przypadku odpustu chodzi o formę pobożności, która ma pomóc rozgrzeszonemu człowiekowi. Mimo tego odpust oraz związane z nim kościelno-prawne aspekty wzbudzają wśród luteranów skojarzenia, które nie służą ekumenii – napisał Weber.

Porozmawiajmy o Lutrze

W kontekście zainaugurowanej 21 września w Wittenberdze Dekady Lutra, abp Robert Zollitsch, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich (DBK), powiedział że ekumenizm poczyniłby ogromny krok naprzód, jeśliby do obchodów 500-lecia Reformacji w 2017 roku, doszłoby do wspólnego uznania dorobku Reformacji oraz wypracowania wspólnego stanowiska nt. Marcina Lutra.

Z propozycją abp Zollitsch wystąpił po zakończeniu jesiennej sesji plenarnej niemieckiego episkopatu w Fuldzie. Jednocześnie Zollitsch zapowiedział wznowienie rozmów teologicznych między VELKD a DBK.

Z kolei ordynariusz Ratyzbony, bp Gerhard Ludwig Müller, odpowiadający za kontakty ekumeniczne w DBK, zadeklarował, że Kościół rzymskokatolicki w Niemczech będzie angażował się w niektóre projekty Dekady Lutra.

D. Bruncz

z www.luteranie.pl

Dodane dnia 14.10.20081323 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code