www.lasowice.euMajówka w urodziny Kościoła
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice WielkieW dniach 22-23 maja 2010 r. młodzież z Krakowa, Orzesza, Pszczyny, Katowic, Świętochłowic, Opola, Pokoju i Lasowic uczestniczyła w Diecezjalnej Majówce w Opolskiem. Na lasowickiej ziemi, na świeżym powietrzu wśród zielonych łąk i lasów, uczestników przywitał miejscowy duszpasterz – ks. Ryszard Pieron.

Pierwszym punktem programu był spacer ścieżką edukacyjną przy wyłuszczarni szyszek. Następnie ponad 40. uczestników spotkało się w kościele. Było dużo śpiewu, który prowadził zespół młodzieżowy „dlaTego”, a także gry i łamigłówki biblijne. Centralny punkt spotkania dotyczył Świąt Zesłania Ducha Świętego, a więc „Urodzin Kościoła”.

Temat prowadził ks. M. Czyż (diecezjalny duszpasterz młodzieży). Opowiadał on o swoich „miłościach”, koncentrując się na zagadnieniu: mój kochany Kościół. Następnie, wbrew rozpowszechnianej złowieszczej tezie, iż młodzież słabo utożsamia się z Kościołem, prowadzący podzielił uczestników na kilka grup i zaproponował skonfrontowanie się z zagadnieniem Kościoła w oparciu o metodę dydaktyczną „metaplan”. Grupy wypisywały skojarzenia do następujących pytań: Jak jest? Jak powinno być? Dlaczego nie jest tak, jak powinno być? Co robić, aby było inaczej?

Rozgorzała bardzo interesująca dyskusja – zarówno w grupach, jak i na forum. Ostatecznie okazało się, że nie można przyjmować jedynie roszczeniowej postawy wyliczając, co parafia ma mi dać i zagwarantować. Każdy jest odpowiedzialny za życie swego lokalnego Kościoła, dlatego – aby było inaczej – każdy powinien wnieść swój wkład.

Po interesującym spotkaniu wszyscy z chęcią zajadali się smażonymi kiełbaskami. Wieczór i noc młodzież spędziła na terenie Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury. Niektórzy oglądali film, inni finał Ligi Mistrzów, a pozostali integrowali się, prowadząc dłuuuugie rozmowy, które trwały do świtania.

W niedzielny poranek, po śniadaniu, wszyscy udali się do kościoła w Lasowicach Wielkich, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie z Sakramentem Ołtarza, prowadzonym według liturgii młodzieżowej przy towarzyszeniu zespołu „dlaTego”. Po uroczystości w kościele nadszedł czas pożegnań, w trakcie których ks. R. Pieron zaprosił ponownie na lasowicką ziemię.

Wszyscy wracali do domu z bagażem ważnych impulsów i świadomością, że każdy jest odpowiedzialny za swój kochany Kościół.

***


Uczestnicy wyrażają serdeczne podziękowania ks. R. Pieronowi oraz parafianom z Lasowic za zorganizowanie intensywnego i wartościowego weekendu, a Diecezji Katowickiej za dofinansowanie tego młodzieżowego projektu.

xmcz


Dodane dnia 28.05.20101249 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code