www.lasowice.euŚladami ks. dr Marcina Lutra
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice WielkieW drugi weekend września, 10-12.09.2010, ponad 70-osobowa grupa konfirmantów z diecezji katowickiej (w tym 8 osób z Łodzi) wyruszyła wraz ze swoimi opiekunami na wycieczkę pod hasłem "Śladami ks. dr Marcina Lutra".

Po całodniowej podróży autobusem znaleźli się na noclegu w schronisku Grosser Inselsberg w Turyngii (916 m.n.p.m.), skąd rozciągał się piękny widok na pobliskie okolice.

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy zwiedzili zamek Wartburg, gdzie M. Luter jako rycerz Jerzy przebywał w ukryciu w latach 1521/22. Tam też w ciągu 70 dni przetłumaczył Nowy Testament z j. greckiego na j. niemiecki.

Następnie, po obiedzie konfirmanci spacerowali uliczkami małego miasteczka Eisleben, gdzie Reformator się urodził - 10.11.1483r. oraz zmarł - 18.02.1546r. Zwiedzili tam dom narodzin Lutra oraz kościół Andrzeja, w którym Reformator wygłosił 4 ostatnie kazania.

W sobotę wieczorem wycieczka dotarła do schroniska w Wittenberdze. Po wieczornym spotkaniu i krótkim spacerze "Wittenberg by night", uczestnicy rozpoczęli niedzielny poranek od nabożeństwa ze spowiedzią i komunią świętą w kościele zamkowym.

Prowadzili je: dotychczasowy diecezjalny duszpasterz młodzieży - ks. M. Czyż oraz ks. Ryszard Pieron (proboszcz z Lasowic Wielkich), który wygłosił płomienne kazanie.

Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie Wittenbergi z przewodnikiem. Trasa wiodła od domu Lutra przez dom Melanchtona, dziedziniec uniwersytecki, Kościół Miejski, rynek. Jej zwieńczenie znajdowało się w Kościele Zamkowym.

Szczególnych wrażeń dostarczył widok prawie 800 plastikowych figur Marcina Lutra z otwartą Biblią, które ustawione były na wittenberskim rynku. To jedna z idei związanych z 500-leciem Reformacji (2017r.).

Wszyscy wrócili do domów zadowoleni i pełni wrażeń, z pogłębionym poczuciem własnej tożsamości.

Uczestnicy dziękują opiekunom, którymi byli: ks. R. Pieron, ks. M. Czyż, ks. Michał Makula (Łódź), ks. Marcin Konieczny (Tychy) - nowy diecezjalny duszpasterz młodzieży oraz ks. Karol Niedoba (Kraków).
Szczególne wyrazy podziękowania należą się ks. bp. Tadeuszowi Szurmanowi (zwierzchnik diecezji katowickiej) oraz Bożenie Polak (dyr. biura biskupa) za ogromny wkład w powodzenie całej imprezy.
Ks. M. Czyż


Parafię lasowicką reprezentowało dwóch przyszłorocznych konfirmantów Marek i Filip Rewuccy z Zawadzkiego

Dodane dnia 15.09.20101493 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code