www.lasowice.euSpołeczna praca osadzonych w Miechowickim domu opieki
Ewangelickie Duszpasterstwo Więzienne"Wykonywanie kary pozbawienia wolności ma na celu wzbudzenie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa" (art. 67§1 kkw.).
"W oddziaływaniach na skazanych, przy poszanowaniu ich praw i wymaganiu wypełniania przez nich obowiązków, uwzględnia się przede wszystkim pracę, zwłaszcza sprzyjającą zdobywaniu odpowiednich kwalifikacji zawodowych, nauczanie, zajęcia kulturalno – oświatowe i sporotwe, podtrzymywanie kontaktów z rodziną i światem zewnętrznym oraz środki terapeutyczne" (art. 67§3 kkw.).

Uwzględniając przedstawione wyżej cele wykonywania kary pozbawienia wolności, a nadto by przeciwdziałać biernemu i bezproduktywnemu "odsiadywaniu" orzeczonej kary administracja, funkcjonariusze SW oraz pracownicy tarnogórskiego aresztu kładą szczególny nacisk na aktywizację zawodową skazanych.

Wartym zauważenia jest fakt, że od blisko roku osadzeni tarnogórskiego aresztu pracują nieodpłatnie w Ewangelickim Domu Opieki "Ostoja Pokoju" Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Bytomiu – Miechowicach, będącym kontynuacją wielkiego dzieła, jakie w ubogiej górniczej wiosce stworzyła (1890r.) Ewa von Tiele – Winckler zwana później Matką Ewą. Pensjonariuszami Ewangelickiego Domu Opieki są osoby w podeszłym wieku, schorowane. "Ostoja Pokoju" położona jest na dużej parceli, na terenie której znajduje się park, sad, aleje spacerowe. Celem Domu Pomocy Społecznej jest zaspokajanie potrzeb psychicznych, zdrowotnych i bytowych mieszkańców, zapewnienie warunków bezpiecznego i godnego życia, intymności, niezależności, umożliwienie rozwoju osobowości, a w miarę możliwości usamodzielnianie jego mieszkańców. Tarnogórscy osadzeni wykonują na terenie Ewangelickim Domu Opieki "Ostoja Pokoju" wszelkie prace porządkowe, konserwatorskie, remontowo – budowlane, a i te związane z utrzymaniem terenów zielonych. Realizowanie powyższych prac, w stałym obcowaniu ze starością, chorobą i cierpieniem pensjonariuszy "Ostoii Pokoju" spowodowało, że skazani zmuszeni byli do wyrobienia w sobie opanowania, współczucia wobec innych, wytrwalości, dyscypliny, zdolności do zbiorowego współdziałania. Ten mijający rok pozwala stwierdzić, że wszyscy oni zdali egzamin z człowieczeństwa, a i wzorowo realizują postawione przed nimi obowiązki wynikające z pracy na rzecz społeczności lokalnej. Wydaje się, że wspólny projekt współpracy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Bytomiu – Miechowicach oraz Aresztu Śledczego w Tarnowskich Górach jest nie tylko sukcesem penitencjarystyki i resocjalizacji, jest sukcesem ludzi niosących pomoc potrzebującym.
tekst i zdjęcia:
ppor. Roman Malchrzyk
ks. Ryszard Pieron

Dodane dnia 14.03.20112902 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code