www.lasowice.euLuterański Ksiądz Prezydentem Niemiec
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieKanclerz Angela Merkel ogłosiła, że ks. Joachim Gauck jest kandydatem na nowego prezydenta Niemiec.
Oficjalnego wyboru prezydenta dokona Zgromadzenie Federalne, ale czytaj więcej


Czy ksiądz Kościoła luterańskiego może zostać prezydentem?

W niedzielę kanclerz RFN Angela Merkel poinformowała, że ks. Joachim Gauck będzie kandydatem na urząd prezydenta Niemiec. W świetle powyższego pojawia się pytanie, czy luterański duchowny może angażować się w działalność polityczną? Okazuje się, że tak, ale pod pewnymi warunkami.

Ks. Gauck po ordynacji podjął służbę w Ewangelicko-Luterańskim Kościele Meklemburgii (Kościoły luterańskie w Niemczech mają charakter lokalny dla każdego kraju związkowego, co oznacza, że w każdym kraju związkowym lub regionie występuje najczęściej niezależny i autonomiczny kościół luterański). Jego pierwsza parafia mieściła się w miejscowości Luessow. Następnie pełnił służbę duchownego w parafii w Rostock-Evershagen, gdzie zajmował się głównie pracą z młodzieżą. Następnie w latach 1982-1990 prowadził pracę związaną z Niemieckimi Dniami Kościoła (Kirchentag) w Meklemburgii. Jego kariera polityczna zaczęła się po wyborze na posła do Izby Ludowej na początku 1990 r. Natomiast już w październiku 1989 r., został on oddelegowany – urlopowany w służbie duchownego.

Oddelegowanie nastąpiło najprawdopodobniej w związku z aktywnością polityczną Gaucka w tamtym okresie i nie miało charakteru dyscyplinarnego. W chrześcijaństwie ewangelickim obowiązuje zasada urlopowania księży poświęcających się działalności politycznej. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim (luterańskim) w Polsce, ksiądz kandydujący do wyborów samorządowych lub parlamentarnych musi uzyskać zgodę biskupa Kościoła i zawiesić swoją działalność pastorską – wyłączyć się z aktywnej służby w Kościele. Spełniając to kryterium duchowny może rozwijać karierę polityczną. Podobnie jest w luterańskich kościołach krajowych w RFN. W Polsce niezwykle rzadko zdarza się, by luterański duchowny deklarował rozwijane działalności politycznej.

Z kolei w Niemczech, szczególnie we wschodniej części zaangażowanie polityczne księży luterańskich w okresie przemian 1989-1990 było bardzo powszechne i nie budzi kontrowersji. Wielu z nich do dziś pełni funkcje polityczne, choćby w parlamentach poszczególnych krajów związkowych. Na ten czas są urlopowani w służbie kościelnej. Powrót do tejże jest oczywiście możliwy, jednak dopiero po całkowitej rezygnacji z działalności politycznej, jako, że duchowny musi w swej służbie pozostawać osobą politycznie bezstronną.

Ks. Joachim Gauck osiągnął już wiek emerytalny i z tego względu do czynnej służby duchownego powrócić nie może.

Warto też zaznaczyć, że niemieckie kościoły luterańskie w większości nie ordynują księży z bezpośrednim wskazaniem miejsca służby parafialnej bądź pozaparafialnej. Księża muszą sami ubiegać się o to, by zostać wybranym przez parafian na urząd proboszcza. Kadencja trwa zazwyczaj 6 lat. Jest wielu duchownych, którzy podejmują pracę w innych zawodach, poza Kościołem. Sporo z nich zostaje nauczycielami, pedagogami, dziennikarzami, kierownikami działów HR (zasobów ludzkich) w dużych przedsiębiorstwach itp.

Ks. Wojciech Pracki
Rzecznik Prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP


Dodane dnia 26.02.20121594 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code