www.lasowice.euGdy w Szumiradzie była huta
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieMozolnie toruje sobie drogę przez gęstwinę dziewiczego lasu niewielka rzeczka. Woda, bagna i las nieustannie walczą ze sobą, wzajemnie użyźniając się. W konarach tysiącletnich dębów szeleści wiatr, szemrzą wody, spływające ku dolinie. Człowiek wybiera miejsce na jasnej polanie, obok szemrzącej rzeczki. Swe miejsce zamieszkania nazywa Szumirad, Sausenberg.

W roku 1753 Szumirad przypadł we władanie saksońskiemu tajnemu rady, Juliuszowi Gebhardowi, hrabiemu von Hoym. Po kilku latach przeszedłw posiadanie księcia von Sachen. Następnie, w roku 1799, w ręce rodziny księcia von Hohenlohe.

Okolica bogata była w złoża rudy żelaznej i ogromne drzewostany prastarej puszczy. Złoża rud znajdowały się głównie w północnej części powiatu oleskiego. Bogactwo, jakim wtedy było drewno, i obecność w niedalekiej odległości pokładów rudy, pozwoliło na założenie zakładów hutniczych. Zapisy mówią, że w roku 1728 zbudowano wielki piec obok Szumiradu, a następnie w 1729 r. w Szumiradzie. W roku 1795 piece wymieniono na większe, o większej wydajności i nowocześniejsze. W tym samym czasie buduje się urządzenia do uszlachetniania żelaza, tzw. Frischfeuer. Powstał również oddział kuźniczy w Szumiradzie i walcownia w Radomielu. W roku 1795 produkcja wyniosła 18.000 cetnarów żelaza.

Miejscowość rozwijała się dobrze w otoczeniu pięknych lasów, ozdobiona dużym stawem i pięknym parkiem. To obiecywało rozkwit. Powstały masywne budynki, wówczas bardzo nowoczesne. Stnął duży budynek mieszkalny w parku, dla dyrektora huty, później przebudowany na zamek myśliwski (budowla spalona przez Rosjan w styczniu 1945 r.).

Zbudowano również budynek, gdzie mieściła się apteka, i mieszkanie dla lekarza zakładowego; była prywatna szkoła i poczta. Dwa duże budynki wielorodzinne wybudowano na Kamieńcu (jeden istnieje do dziś).

Dwa razy w tygodniu trąbka pocztyliona oznajmiała przybycie poczty. Po zmianie koni, natychmiast ruszając w dalszą drogę, pocztylion wesoło sygnalizował odjazd. Codziennie setki zaprzęgów konnych przewoziło rudę żelaza do huty, inne zaprzęgi woziły gotowe prefabrykaty do Opola i Brzegu, po bardzo złych drogach zresztą.

Rolnictwo na piaszczystych glebach nie odgrywało wielkiej roli, rozwijała się jedynie hodowla owiec. W 1799 na pastwiskach pasło się 7400 owiec z Szumiradu i okolic.

Kiedy w okolicach Tarnowskich Gór i Katowic odkryto pokłady węgla i złoża rudy, los szumiradzkiego hutnictwa był przesądzony. Szczyt rozwoju przypadł około roku 1800. W 1865 r. wygasł ostatni wielki piec.

W roku 1837 Szumirad liczył 725 dusz, w 1937 - 508 osób. Szumirad w roku 2001 liczy 150 mieszkańców.

Opowiedział czytelnikom OGP - Manfred Polaczek.
Na podstawie niemieckiego tekstu Hansa Klonka zamieszczonego w Kalendarzu Powiatowym w 1938 r.


Źródło

"Oleska Gazeta Powiatowa", nr 33

Dodane dnia 13.03.20061343 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code