www.lasowice.euNieoczekiwana oferta
Lasowice Małe – Klein LassowitzBractwo Jerozolimskie św. Jana chce kupić budynek po byłej szkole podstawowej w Lasowicach Małych.

Bractwo Jerozolimskie

"Stowarzyszenie Życia Konsekrowanego, zwane dalej Bractwem Jerozolimskim, powołane zostało do życia 18 stycznia 2001 roku w Warszawie na zgromadzeniu założycielskim przez rzymskokatolickich księży diecezjalnych, kapłanów i braci zakonnych oraz duchownych innych wyznań o charakterze katolickim. Bractwo Jerozolimskie z założenia ma charakter ekumeniczny na wzór bractwa z Taize. Jednak podstawą jest tu wiara i doktryna katolicka".
Obiekt świeci pustkami od 5 lat, kiedy to szkoła z powodu zbyt małej liczby uczniów przestała istnieć.
Władze gminy próbowały bez skutku sprzedać budynek. Chciały go nawet przekazać nieodpłatnie "Caritasowi". Ale ta instytucja, początkowo bardzo zainteresowana, zrezygnowała z przejęcia obiektu z braku funduszy na jego dalsze wykorzystanie. Opuszczony budynek niszczał.
- I kiedy już straciliśmy nadzieję, że kiedykolwiek uda nam się coś z nim zrobić, skontaktowali się z nami przedstawiciele Katolickiego Instytutu Życia Konsekrowanego. Bractwo Jerozolimskie św. Jana. Zakon Joannitów Polskich - mówi Eugeniusz Grzesik, wójt Lasowic Wielkich. - Stwierdzili, że chcieliby kupić szkołę.

Skąd dowiedzieli się o ofercie? Jak przypuszcza sekretarz gminy, najprawdopodobniej informacje o budynku przekazała przedstawicielom bractwa "Caritas".
Zainteresowani szkołę już oglądali, filmowali. Budynek im odpowiada ze względu na lokalizację w małej miejscowości, na uboczu.
- Najprawdopodobniej chcą tu założyć coś w rodzaju domu modlitewnego - mówi wójt Grzesik. - I niewykluczone, że to będzie pierwsza ich placówka w Polsce, poza biurem w Warszawie. Z rozmów z ich przedstawicielami wynika, że to bractwo ma główną siedzibę w Palestynie i swoje prowincje w różnych krajach. Wspominali też, że to jest ich powrót na tereny polskie po kilkuset latach nieobecności.

W tej chwili trwają negocjacje w sprawie warunków zbycia budynku. Gminie zależy na tym, żeby obiekt znalazł po latach właściciela. - A jeśli jeszcze na zbożny cel... - dodaje wójt Grzesik. - Myślę, że do końca maja powinniśmy sfinalizować sprawę.
Mimo starań, nie udało się nam skontaktować z biurem Katolickiego Instytutu Życia Konsekrowanego w Warszawie.

Monika Kluf

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 20 maja 2002

Dodane dnia 13.03.20061062 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code