www.lasowice.euKupcy zniknęli
Lasowice Małe – Klein LassowitzTakiego zakonu nie ma - odpowiedział Episkopat Polski na pytanie władz gminy Lasowice Wielkie o Bractwo Jerozolimskie.

Gmina chciała sprawdzić wiarygodność bractwa, które było zainteresowane zakupem budynku po byłej szkole w Lasowicach Małych.
Miesiąc temu przedstawiciele Bractwa Jerozolimskiego, zwanego też Zakonem Joannitów Polskich - tak się przynajmniej przedstawiali - pojawili się najpierw w kluczborskim starostwie, a potem w urzędzie gminy w Lasowicach, żeby nabyć budynek, który nadałby się na coś w rodzaju domu modlitwy. Mówili urzędnikom w gminie, że zakon pochodzi z Palestyny, że po kilkuset latach wraca na ziemie polskie, że chcą tu założyć swoje placówki. A na jedną z nich idealnie nadawałby się budynek po lasowickiej podstawówce.

Urzędnicy przyklasnęli tym planom, bo od pięciu lat próbowali pozbyć się obiektu, który coraz bardziej niszczał. Zainteresowani kupcy spadli im jak z nieba.
- Przyjechali, oglądali, nawet sfilmowali budynek i stwierdzili, że są zainteresowani jego nabyciem i że spełnia on ich oczekiwania - wspomina Joachim Smolnik, sekretarz gminy. - Zostawili numer telefonu, faks i adres internetowy. Powiedzieli, że mają tymczasowe biuro w Warszawie. Umówiliśmy się, że przedstawimy ich ofertę radnym na sesji i jak najszybciej dobijemy targu.
Gmina była gotowa odstąpić budynek nawet za symboliczną cenę, biorąc pod uwagę, na co szkoła miała być przeznaczona. Radość z pojawienia się kupców to jedno, ale sprawdzenie, z kim ma się do czynienia, to drugie - uznał jednak zarząd gminy. Sekretarz gminy został zobowiązany do zebrania informacji na temat oferentów.

- To normalne, kiedy złożony został już wniosek w sprawie kupna i kiedy chodzi o majątek gminy - mówi Joachim Smolnik. - Tym bardziej że poza ofertą nie przekazali nam o sobie żadnych informacji. Próbowałem szukać ich w internecie. Ale to też było za mało. A chcieliśmy dowiedzieć się nieco więcej o siedzibie i czym dokładnie się to bractwo zajmuje.
Najpierw był telefon do kurii w Opolu. - Nic o takim bractwie nie wiedzieli - mówi Smolnik. To samo usłyszał w biurze Episkopatu Polski. Kolejny telefon. Tym razem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W departamencie do spraw wyznań poinformowano mnie, że Bractwo Jerozolimskie, które używało też nazwy Zakon Joannitów Polskich, nie jest zarejestrowane ani jako zakon rzymskokatolicki, ani żadnego innego wyznania. I że być może jest to zakon świecki, zerejestrowany w sądzie jako stowarzyszenie - mówi sekretarz.

Smolnik próbował też zasięgnąć informacji u źródła, czyli w siedzibie bractwa. Kiedy po dłuższym czasie udało się nawiązać kontakt pod podanymi numerami telefonów, na prośbę o wyciąg ze statutu, zgodę na założenie zakonu z właściwej dla nich kurii diecezjalnej, druga strona zareagowała oburzeniem.
- Usłyszeliśmy - wspomina Smolnik - że czują się dotknięci sposobem potraktowania, że prowadzimy jakieś dochodzenie na ich temat. W międzyczasie do gminy przyszło oficjalne pismo z biura Episkopatu Polski, w którym poinformowano nas, że wspomniany zakon joannitów bezprawnie posługuje się nazwą tego katolickiego zakonu i że jeden z przedstawicieli posługiwał się fałszywymi pieczęciami Sekretariatu Episkopatu.
Przedstawiciele bractwa nie pojawili się więcej w urzędzie gminy, nie przyjechali też na sesję, gdzie mieli być przedstawieni radzie. Przez kilka dni nie odpowiadali na telefony pod podanymi numerami. W końcu oświadczyli, że wobec takiego potraktowania ich przez gminę rezygnują z kupna budynku. Podali też nowy adres siedziby i żadnych numerów telefonów.

- A my znów mamy kłopot na głowie - mówi o niszczejącym budynku szkoły wójt Eugeniusz Grzesik. - Ale może większy kłopot społeczny mamy już z głowy. W całej tej sprawie pierwszy raz coś mnie zastanowiło, kiedy sam szukałem informacji dotyczących zakonu joannitów w katolickich źródłach i przeczytałem, że, owszem, taki zakon istnieje i działał na terenie Polski. Byłem zadowolony, że mają zamiar wrócić na te tereny. Ale po porównaniu nazwy jednego i drugiego zakonu zacząłem mieć wątpliwości, czy to ci sami joannici. Dlatego kazałem wszystko dokładnie sprawdzić. A na szkołę zorganizujemy kolejny przetarg. Są już potencjalni kupcy.

Monika Kluf

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 18 czerwca 2002

Dodane dnia 13.03.20061046 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code