www.lasowice.euZostał smród
Lasowice Małe – Klein LassowitzWywar z gorzelni w Lasowicah Małych trafiał na okoliczne pola. Właściciele firmy twierdzą, że było to zaledwie kilka beczek.

Miejsce, gdzie wylewano odpady z gorzelni, można łatwo odnaleźć - po zatykającym dech w piersiach fetorze. Na polu widać wyraźnie ślady rozlewiska. Już zaorane. Dojść tam niełatwo, bo właściciele gorzelni, do których należy także pole, przeorali drogę. W kępie śródpolnych drzew widać bajora brudnej mazi. Tu wywar wolno wsiąka w ziemię.

- Wywar z gorzelni jest odpadem. Nie można tak dużych jego ilości, z jakimi mamy tu do czynienia, wylewać w jednym miejscu - podkreśla Grażyna Gądecka, pracownica Urzędu Gminy Lasowice Wielkie, do którego trafiło zgłoszenie w tej sprawie.
Wcześniej wywar z gorzelni odbierali miejscowi rolnicy - na paszę. Pozostałą część miała odbierać firma z Bogdańczowic. Ale ponieważ - jak ustaliliśmy - nastąpiły jakieś problemy z tym odbiorem, odpady z gorzelni zaczęły trafiać na pole. Przy czym - jak dodaje Grażyna Gądecka - ich ilości znacznie przekraczały dopuszczalne normy. Zatem w tym wypadku właściciele powinni byli wystąpić do starostwa o stosowne decyzje regulujące gospodarowanie takim odpadem. Nie wystąpili, więc urząd gminy powiadomił o tym Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.
Właściciele gorzelni są zdziwieni tym całym zamieszaniem.
- Wywar jest traktowany jako odpad, ale jest również wykorzystywany jako karma dla zwierząt - przekonuje Zdzisław Czajkowski, jeden z właścicieli gorzelni w Lasowicach. - Zimą i jesienią rolnicy go od nas odbierają. Nie mamy z tym problemów. Są wręcz kolejki. Teraz rozpoczęły się prace polowe i nastąpiły zakłócenia z odbiorem. A ponieważ mamy 850 hektarów nieużytków, to postanowiliśmy odpady jakoś zagospodarować. I wylaliśmy tam w jednym miejscu może 2 - 3 beczki tego wywaru. Poza tym już wybronowaliśmy ten kawałek pola i wygląda przyzwoicie...

Właściciele gorzelni podkreślają, że wywar nie zaszkodził glebom, gdyż jest to odpad organiczny.
- To nie były dwie, trzy beczki, tylko znacznie więcej, niż przewidują dopuszczalne normy - upiera się Gądecka. - Konkretną opinię w tej sprawie wyda inspektor ochrony środowiska z Opola.
Czajkowski jest zaskoczony reakcją gminy. Jego zdaniem, w gminie jest wiele innych przypadków, znacznie bardziej wymagających interwencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska niż ich sprawia.
Tomasz Białaszczyk, naczelnik wydziału ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Kluczborku: - Wywar z gorzelni jest traktowany jako odpad. Muszą więc być zachowane wymogi dotyczące gospodarowania odpadami. Niezależnie od tego, czy wywar trafia do rolników, czy gdzie indziej. Do tego muszą być dołączone badania. Wystarczy, że właściciele zwrócą się, w zależności od ilości tych odpadów, do starostwa lub do gminy. Z tego co mi wiadomo, odprowadzali wywar bez wymaganych decyzji. A tak robić nie można.

Monika Kluf

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 13 czerwca 2003

Dodane dnia 13.03.20061115 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code