www.lasowice.euInstrukcja do niemieckich tablic
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieTablice z tłumaczeniami nazw urzędów i instytucji użyteczności publicznej na język niemiecki muszą się różnić od tablic urzędowych.

Tak rozstrzygnęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według MSWiA, tablice w języku mniejszości powinny się na tyle odróżniać od tablic urzędowych, by nie było wątpliwości, która z nich jest jedynie tłumaczeniem.
Przypomnijmy, że tłumaczenia nazw urzędowych pojawiły się po raz pierwszy w naszym regionie na budynku Urzędu Gminy Lasowice Wielkie (pisaliśmy o tym w "NTO" 26 lipca 2003). Tablice z tłumaczeniem są tam tej samej wielkości co urzędowe. Nie różni się też na obu tablicach liternictwo.

- Jesteśmy gotowi skorygować tablice z tłumaczeniem, jeśli tylko znajdziemy akt prawny, który określi, o jaki procent tablice czy litery mają być mniejsze - mówi Joachim Smolnik, sekretarz gminy Lasowice Wielkie. - Jeśli go nie znajdziemy, zwrócimy się o wyjaśnienie do MSWiA. Do zrobienia nowych tablic zamierzamy wykorzystać materiał z dotychczasowych, a samo ich zmniejszenie nie powinno być problemem.
Tłumaczenia nazw mogą się pojawić wszędzie tam, gdzie mieszkają zwarte środowiska mniejszości narodowych. Problem w tym, że rozporządzenie ministra nie precyzuje, kiedy mniejszość takie środowiska tworzy. Ministerstwo - na prośbę wojewody opolskiego - wyjaśniło tylko, że o zwartym środowisku można mówić wówczas, gdy miejscowość czy gmina jest zamieszkiwana przez znaczny odsetek mniejszości. Precyzyjnie wielkość tego minimum określi dopiero przygotowywana w Sejmie ustawa o mniejszościach narodowych.
MSWiA rozstrzygnęło jeszcze jedną wątpliwość związaną z tłumaczeniem nazw urzędów. Tablice z tłumaczeniami mogą być umieszczane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

- Pani wojewoda od początku i niezmiennie uważa tablice z tłumaczeniami za zgodne z prawem - wyjaśnia Przemysław Nijakowski, p.o. dyrektor gabinetu wojewody opolskiego. - Pytanie do MSWiA miało na celu jedynie doprecyzowanie pewnych sformułowań. O rozstrzygnięciach ministerstwa wkrótce zostanie poinformowany zarówno Urząd Gminy w Lasowicach Wielkich, jak i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców, które przygotowuje dla samorządów gmin mniejszościowych jednolite zasady wprowadzania tablic z tłumaczeniami.
- Rozstrzygnięcie MSWiA przyjmujemy - informuje Engelbert Miś, rzecznik prasowy TSKN na Śląsku Opolskim. - Nazwy poszczególnych urzędów zostały już szczegółowo przygotowane przez zarząd Towarzystwa. Sprawę tablic zamierzamy załatwić do końca roku kalendarzowego.

Krzysztof Ogiolda

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 7 października 2003

Dodane dnia 13.03.20061208 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code