www.lasowice.euSzumirad - osada leśnych ludzi
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieKiedyś był tutaj prężny ośrodek przemysłowy, dzisiaj możemy zwiedzić miejscowy rezerwat przyrody. Kiedyś tętniło tu życie, dzisiaj ciszę przerywa tylko odgłos przejeżdżających samochodów. Kiedyś mieszkało tu ponad tysiąc ludzi, dzisiaj Szumirad liczy 157 mieszkańców.

Szumirad to maleńka wioska leżąca na trasie Olesno-Opole, położona pośród Borów Stobrawskich. Mimo iż przez wieś przejeżdża się dosłownie w kilkanaście sekund, nie sposób jej przeoczyć. Uwagę przyciąga leżący przy szosie staw Smolnik, część rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Przybysz bez trudu zauważy tez barwną reklamę dużego pensjonatu i rozbudowującą się Karczmę Myśliwską.

Historia Szumiradu
pocz. XIII w.

pierwsze wzmianki o Szumiradzie, który powstał jako osada smolarzy i drwali; wedle podań był własnością Radowoja, rycerza opolskiego księcia Bolesława II

1593 r.wieś kupuje Jan von Bess, dworzanin cesarza Rudolfa II Habsburga
1753 r.właścicielem Szumiradu zostaje Juliusz Gebhard, hrabia von Hoym
1799 r.książęca rodzina von Hohenlohe nabywa Szumirad wraz z okolicą
1958 r.powstaje rezerwat przyrody Smolnik
Do Szumiradu należy również kilka śródleśnych przysiółków: Kamieniec, Ryczek, Chałupki i Radomil. Nie polecamy turystom w pojedynkę wybierać się na poszukiwanie tych osad, bo po drodze znajdują się bagna i dzikie zwierzęta...

Szumiradzki Okręg Przemysłowy

Trudno uwierzyć, że w XIX wieku Szumirad był osadą przemysłową. Wzdłuż rzeki Radawki stały zakłady produkcyjne, korzystające z jej wody jako siły napędowej. Były to: fryzownia na Ryczku, piece wytapiające rudę w Kamieńcu, walcownia w Radomiu, fryzownia, tartak, młyn oraz kuźnie w Szumiradzie. W lasach mieszkali smolarze, dostarczający węgiel drzewny do pieców w Kamieńcu. Wszystkie te zakłady współpracowały ze sobą. Ruda dowożona była w workach furmankami z dalszych stron. Wytopione żelazo wędrowało z Kamieńca do walcowni w Radomiu, gdzie przybierało kształt ponad 2-metrowych prętów. Z nich wyrabiano w kuźniach m.in. osie do wozów oraz obręcze do kół.

Wraz z powstaniem centrum przemysłowego na Górnym Śląsku szumiradzki przemysł upadł.

Leśne Państwo księcia von Hohenlohe

Szumirad nadal był jednak okazałą wioską. Wraz z całą okolicą należał do księcia von Hohenlohe. We wiosce stał jego Zamek Myśliwski, oprócz tego wybudowano budynek nadleśnictwa, pocztę, szkołę i karczmę. Mało tego, dzięki staraniom przedsiębiorczego księcia wybudowano w Szumiradzie stację kolejową. Stacja ta leży właściwie w Chudobie, 3 kilometry od Szumiradu, ale do dzisiaj nosi swoją historyczną nazwę.

Nie tylko wioski, ale i setki hektarów okolicznych lasów należały do księcia. Chciwy książę zabraniał mieszkańcom wsi nie tylko polować na zwierzynę, ale nawet zbierać jagód i grzybów.

Dzisiaj po księciu został tylko herb, wiszący w sali kominkowej miejscowego pensjonatu oraz kilka sędziwych dębów, pamiętających z pewnością księcia. Pałac Myśliwski został spalony przez Armię Czerwoną w 1945 roku.

Szumirad - atrakcja turystyczna

Dzisiaj w Szumiradzie nie ma ani śladu po przemyśle, Wręcz przeciwnie, największą atrakcją okolicy jest dziś dziewicza przyroda. W 1958 roku powstał rezerwat krajobrazowy Smolnik. Jego powierzchnia obejmuje 23 hektary, z czego sam staw zajmuje prawie 12 hektarów. Smolnik jest ostoją zwierzyny, żyją tu m.in. bobry, żurawie, jenoty i żmije zygzakowate. W stawie złowiono kilka lat temu szczupaka, który miał 111cm i ważył 12 kilogramów. W rezerwacie rosną również rzadkie okazy flory, m.in. czarne topole i orzech wodny.

W Szumiradzie panuje specyficzny mikroklimat, spowodowany być może obecnością torfowisk. Turyści chorujący na schorzenia dróg oddechowych czują się w sąsiedztwie rezerwatu Smolnik dużo lepiej. Osoby przybywające do Szumiradu śpią zazwyczaj w pierwsze dni jak susły. Obecność dużego stawu sprawia również, że latem jest tu 2-3°C chłodniej, zimą o tyle samo cieplej.

Pensjonat Szumirad i Karczma Myśliwska

Walory te sprawiają, że Szumirad stawia na turystykę. W zabytkowym parku (w którym stał niegdyś pałac księcia von Hohenlohe) mieści się okazały budynek Pensjonatu "Szumirad", którego współwłaścicielem jest Ania "Barbie" Hoksa, znana z telewizyjnego "Big Brothera". Pensjonat dysponuje 100 miejscami noclegowymi oraz dwiema dużymi salami. Organizowane są tutaj wczasy, kolonie, zielone szkoły, a także rozmaite prywatne uroczystości.

Podróżnych przejeżdżających przez Szumirad zaprasza również Karczma Myśliwska, która serwuje kuchnię śląską. Właściciel karczmy, Paweł Prochota, rozbudowuje budynek, zamieniając go w zajazd z 10 miejscami hotelowymi.

Zaproszenie do Szumiradu

Szanowni Państwo, Mili Goście! Ufamy, że garść słów oraz urok i piękno otoczenia zachęci Was do przyjazdu. Czekają piękne odrestaurowane wnętrza, wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze i życzliwi ludzie w spokojnej miejscowości wśród Borów Stobrawskich nad jeziorem Smolnik. Jezioro to jest rezerwatem przyrody dla rzadko występujących roślin i ptactwa. Lasy wokół Szumiradu stanowią istny raj dla myśliwych, grzybiarzy i wędkarzy oraz osób lubiących relaks na łonie przyrody. Dla turystów pieszych i na rowerach wytyczone są szlaki turystyczne.

W ten sposób Szumirad zaprasza we folderze turystów. Cisza, dziewicza przyroda, dobra kuchnia i miejsca hotelowe - tym kusi Szumirad. Warto dać się skusić.

Mirosław Dragon

Źródło

"Oleska Gazeta Powiatowa" 2003, nr 58

Dodane dnia 13.03.20061309 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code