www.lasowice.euŻycie na łasce kluczborskiego PKS
Lasowice Małe – Klein LassowitzPo wieku XX powinien przyjść XXI. Ale w Lasowicach Małych wrócił XIX. Najpierw Opolski Zakład Przewozów Regionalnych PKP zlikwidował tutaj wszystkie kursy regionalnych pociągów osobowych, teraz w sukurs jemu poszedł PKS w Kluczborku, likwidując ostatnie całoroczne połączenia autobusowe.

W myśl stosownego rozporządzenia Ministra Infrastruktury najbliższa niedziela po zakończeniu roku szkolnego to początek obowiązywania zaktualizowanych rozkładów jazdy przewoźników drogowych.

Podmioty działające w tej branży mają wówczas okazję zoptymalizować swoją ofertę, aby jeszcze lepiej dostosować ją do potrzeb pasażerów, a tym samym wzmocnić swoją pozycję na rynku. Odwrotnie PKS Kluczbork.

W jego przypadku już tradycją się stało, że wymóg ten każdorazowo wykorzystywał do wdrożenia kolejnych ograniczeń swojego systemu połączeń. W tym jednak roku, jeżeli chodzi o Lasowice Małe, przewoźnik ten osiągnął już apogeum własnych możliwości i zlikwidował ostatnie całoroczne połączenia na linii Kluczbork-Opole.

Sensu stricte przedmiotowe kursy funkcjonują nadal, jedynie w zmodyfikowanym przebiegu trasy. Innowacja polega na tym, że omijają Lasowice Małe. Wciąż natomiast obsługują inne sołectwa gminy, położone z dala od głównej drogi, tj. Tuły i Laskowice. Mało tego, autobusy te nadal zajeżdżają na przystanek koło Urzędu Gminy w Lasowicach Wielkich, jedynie robią to teraz w formie wjazdu kieszeniowego (tam i z powrotem tą samą drogą).

W podobny sposób wcześniej potraktowane zostały kursy do Dylak, przez co wielu mieszkańców Lasowic Małych pozbawionych zostało możliwości sprawnego dojazdu do pracy w tamtejszych zakładach.

PKS w Kluczborku, który jak sam podaje, ma "rozwiniętą sieć linii autobusowych", który uzyskał certyfikat EN ISO 9001:2000, na odcięciu od świata mieszkańców Lasowic Małych zaoszczędził dobowo około 4 tzw. wozokilometry, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę rzędu 8 złotych. Ile zaś stracił na wpływach z biletów - tego zapewnie nigdy się nie dowiemy.

Tym jednak sposobem Lasowice Małe pozbawione zostały w miesiącach wakacyjnych jakiegokolwiek zbiorowego środka transportu. Nie ma jak dojechać przede wszystkim do przeniesionego niedawno Urzędu Gminy (co, jak nietrudno się domyśleć, pozostało nie bez wpływu na decyzję przewoźnika - po co teraz jeździć do podrzędnej wioski), ale też do okolicznych sołectw, czy miasta wojewódzkiego. Niewiele lepiej jest w okresie roku szkolnego, kiedy póki co kursują szczątkowo autobusy na linii do Olesna przez Chudobę (dwie pary kursów dobowo, jedynie w dni nauki szkolnej).

Wprawdzie tak negatywne zmiany nie objęły innej, zahaczającej o obrzeża Lasowic Małych linii do Olesna przez Gronowice (aczkolwiek i ona jest w fazie schyłkowej), lecz dla wielu mieszkańców trasa ta nie stanowi żadnej alternatywy.

Takową byłoby pojawienie się konkurencyjnych podmiotów przewozowych, czego namiastkę można w tym regionie już obserwować. Jednakże niedawnymi zmianami prawnymi ich wejście na rynek zostało obwarowane takimi obostrzeniami, także finansowymi, że mało który przedsiębiorca jest im w stanie sprostać.

Mieszkańcy Lasowic Małych, przy ograniczonych środkach gminnego budżetu, nie mają też co liczyć na organizację transportu zbiorowego przez lokalne władze samorządowe, chociaż to obligatoryjne zadanie każdej gminy.

Ale gmina i z innej strony ma niełatwy orzech do zgryzienia. Stojąc w przededniu realizacji nowej strategii turystycznej, w sytuacji, kiedy turyści po prostu nie będą mieli jak tutaj dojechać, a później sprawnie przemieszczać się po okolicy, już na starcie skazana jest ona na niepowodzenie. Można wprawdzie ukierunkować się na turystów zmotoryzowanych, lecz jak wówczas, w tumanach spalin, promować swój największy atrybut - "zielone płuca"?

Dodane dnia 27.06.20061051 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code