www.lasowice.euCantate z wizytą w Lasowicach
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice WielkieParafia Lasowice Wielkie leży na Opolszczyźnie. Swoim terytorium obejmuje powiaty: kluczborski, oleski, strzelecki. Ten rejon to przede wszystkim tereny rolnicze - jak okiem sięgnąć na równinach rozlegają się pola złotych kłosów, zaś na horyzoncie pas zieleni leśnej. Mieszkańcy posiadają podwójne obywatelstwo, więc w okresie letnim, kto żyw, wyrusza do pracy za zachodnią granicą, przyjeżdżając jedynie na żniwa i kolejne święta.

W skład parafii wchodzi pięć filiałów: Fosowskie, Lasowice Małe, Lasowice Wielkie, Olesno i Zawadzkie. Parafia liczy około 220 zborowników. Nie ma potrzeby zatrudniać kościelnych czy ogrodników, ponieważ parafianie czują się odpowiedzialni za swoje świątynie - są dumni z faktu, że posiadają własne miejsce niedzielnych spotkań. Nikt nie musi im przypominać o kwiatach na ołtarz czy skoszeniu trawnika na cmentarzu, ponieważ kościół nie może być kojarzony z osobą księdza, ale ze zborem.

Mijając tabliczkę "Lasowice Wielkie", mieliśmy wrażenie, że wjeżdżamy w krainę odciętą od świata kojarzonego ze zgiełkiem wielkich miast. W tak pięknej, malowniczej okolicy, szczególnie odczuwa się bliskość Stwórcy. Cudownie zapowiadała się nasza dwudniowa wizyta.

Zostaliśmy zakwaterowani w Lasowickim Domu Tolerancji i Kultury, który funkcjonuje od 2004 roku jako rodzaj świetlicy środowiskowej. Zajęcia prowadzone są na zasadzie wolontariatu, przy wsparciu Centrum Misji i Ewangelizacji. Inicjatorem założenia domu był proboszcz parafii ks. Ryszard Pieron - nasz gospodarz i serdeczny przyjaciel.Sobota była dniem turystyczno-relaksacyjnym. Wynajętym autobusem podążyliśmy szlakiem wszystkich filiałów parafii, poznając ich historię oraz charakterystykę teraźniejszego życia zboru. Słońce rozlewało swój żar, a czas jakby zatrzymał się w miejscu. Ciekawym wydarzeniem był jubileusz parafianki, na który zostaliśmy zaproszeni jako goście z jej rodzinnych stron. Był śpiew i życzenia, ciasto i lody, panowała ogromna życzliwość i serdeczność. Po południu dla ochłody wskoczyliśmy do lasowickiej wody na sztucznie stworzonym kąpielisku. Specyficzną dekoracją tego jeziorka był stojący na wyspie w jego centrum stary samolot. Wieczorem przy płomieniach ogniska pożywiliśmy ciało pieczonymi kiełbaskami i ducha wspólnym śpiewem. Tak zakończyliśmy pierwszy, pełen wrażeń dzień.Niedziela jak zawsze pracowita - pobudka o 6.00 rano, wyścig do łazienki, śniadanie, kompletowanie nut, wiązanie krawatów. Już o 8.00 odbyło się nabożeństwo w Oleśnie, podczas którego występowaliśmy. Pięć par oczu spoglądających w naszą stronę to również godne audytorium i społeczność, z którą można wielbić naszego Ojca. Kolejny występ odbył się w Lasowicach Wielkich. Tamtejszy kościół obchodził pamiątkę 140-lecia istnienia, dlatego było szczególnie uroczyście. Po nabożeństwie odbył się około godzinny koncert naszego zespołu, dzięki któremu mogliśmy szerzej zaprezentować nasz repertuar. Po obiedzie chcieliśmy jeszcze zamoczyć się w wodzie jeziorka i ochłodzić nieco ciało, ale pogoda pokrzyżowała nam plany - bardzo się rozpadało. Alternatywnym rozwiązaniem była więc popołudniowa kawa z księdzem Pieronem.Już wisiała w powietrzu myśl o powrocie... tak więc - pakowanie, sprzątanie, modlitwa przed odjazdem, pożegnania i w drogę! Można by powiedzieć: "jak zawsze, wszystko, co dobre, szybko się kończy", ale choć ten wyjazd szybko się skończył, to na pewno nie prędko uleci z naszej pamięci! Jeszcze długo Cantate będzie wspominać te wspólnie spędzone chwile w tak pięknym miejscu Polski.

Kasia i Iza

Źródło

www.cantate.starebielsko.org

Dodane dnia 17.07.20061314 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code