www.lasowice.euKilka pytań do Daniela Gagata – nowego wójta gminy Lasowice Wielkie
Powiat kluczborski, gmina Lasowice Wielkie- Panie wójcie, jest Pan postacią nową w samorządzie gminy Lasowice Wielkie. Proszę się krótko przedstawić naszym czytelnikom.

- Mam 34 lata. Mieszkam w Wędryni. Mam żonę i dwoje dzieci. Pracowałem wcześniej w Zespole Gimnazjalno-Szkolno-Przedszkolnym w Lasowicach jako konserwator i wcale się tego nie wstydzę. Ten zawód pomógł mi poznac gminę, ludzi i ich problemy oraz przygotował mnie do pełnienia funkcji wójta.

- Bój o stanowisko wójta wygrał Pan z kandydatem Mniejszości w gminie. Czym zyskał Pan takie poparcie wyborców?

- Jestem bezpartyjny, a zatem nieuwikłany w żadne powiązania i układy. Ludzie w gminie Lasowice Wielkie bardzo chcieli zmian. Nawet nie o to chodzi, że chcieli zmiany wójta, ale na pewno czekali na zmianę stylu zarządzania gminą, która była do tej pory podzielona na dwie grupy - członkowie Mniejszości Niemieckiej i inni, a terytorialnie podział ten przebiegał wzdłuż linii północ-południe. Najbardziej niesprawiedliwy i najbardziej drażniący ludzi był podział pieniędzy.

- W tych wyborach mieszkańcy gminy Lasowice Wielkie chcieli po prostu rozbić tzw. chocianowicką klikę?

- To pani powiedziała, ale nie będę ukrywał, że takie głosy do mnie dotarły. Poprzednie samorządy mnóstwo pieniędzy wpakowały w Chocianowice, zwłaszcza w tamtejszą szkołę. Fakt, że mamy tam piękne gimnazjum, ale takich dysproporcji być nie może. Ja będę chciał dać każdemu sołectwu to, co mu się należy.

- Jakie zadania w przyszłym roku planuje Pan zrealizować w gminie?

- Miałem tu niewielkie pole do popisu, bowiem budżet na przyszły rok został uchwalony jeszcze przez starą radę. Ale mimo to uważam, że jest on bardzo dobry i rok 2007 będzie najprawdopodobniej bardzo owocnym i pracowitym czasem dla naszej gminy.

- Mieszkańców przeważnie najbardziej interesują wydatki na inwestycje i remonty.

- Tych w przyszłym roku w gminie Lasowice nie będzie brakować. Najwięcej pieniędzy wydamy na drogi. I tak zamierzamy wyremontować i przebudować drogę w Jasieniu w kierunku kościoła. Będzie to nas kosztowało ok. 160 tys. zł. Również w Jasieniu - za przedszkolem - planujemy przebudowę drogi gruntowej na tłuczniową za około 720 tys. zł. Zaś w Chudobie zamierzamy drogę gruntową przebudować na asfaltową. Będzie to nas kosztowało w przybliżeniu 150 tys. zł. Będziemy też remontowali nawierzchnię placu przed OSP w Lasowicach Wielkich (55 tys. zł). W budżecie mamy również przewidzianą budowę dróg transportu rolnego w Lasowicach Małych (485 tys. zł), Lasowicach Wielkich (257 tys. zł) i Chocianowicach (234 tys. zł). To zadanie będzie częściowo dofinansowane z Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto planujemy budowę parkingu przy Urzędzie Gminy za około 470 tys. zł. Bardzo ważnym zadaniem będzie też budowa kanalizacji - część tego zadania zostanie sfinansowana z Europejskiego Funduszu Spójności. Natomiast budowę kanalizacji ciśnieniowej w Tułach sfinansujemy z własnego budżetu. Oprócz tego 150 tys. zł przeznaczymy na adaptację budynku po byłej stacji uzdatniania wody. Powstanie tam magazyn obrony cywilnej i archiwum urzędu.

- Czy będą jakieś zmiany personalne w Urzędzie i w jednostkach mu podległych?

- Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że zmiana nastąpi na stanowisku wicewójta. Mamy już kandydata, który zastąpi pana Gintera Jendrsczoka, ale kiedy ta zmiana nastąpi, jeszcze nie wiem. Innych zmian personalnych póki co nie planuję.

- Dziękuję za rozmowę.

Milena Zatylna

Źródło

"Kulisy Powiatu" 2006, nr 50, s. 7

Dodane dnia 18.12.20061281 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code