www.lasowice.eu"Róża Lutra" 2007 dla Heinza Miski z Lasowic Małych
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice WielkiePan Heinz Miska z Lasowic Małych, organista miejscowej kaplicy ewangelickiej, za długotrwałą, oddaną służbę organisty, został nominowany do Nagrody Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - "Róża Lutra" 2007.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 24 lutego br. (sobota) w Katowicach, podczas nabożeństwa rozpoczynającego obrady Synodu Diecezjalnego. W imieniu laureata pamiątkowy medal z rąk Biskupa Diecezjalnego - ks. bpa Tadeusza Szurmana - odebrał proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Lasowice Wielkie - ks. Ryszard Pieron.

25 lutego 2007 r., podczas niedzielnego nabożeństwa w ewangelickiej kaplicy w Lasowicach Małych, ksiądz proboszcz Ryszard Pieron i kurator parafii Helmut Neugebauer przekazali nagrodę w ręce laureata.

25 lutego 2007 r.: Wręczenie "Róży Lutra" Heinzowi Misce


W laudacji podpisanej przez Kuratora Diecezji - mgr inż. Wilhelma Lorka i Biskupa Diecezji - ks. bpa Tadeusza Szurmana, a odczytanej przez księdza proboszcza Ryszarda Pierona stwierdzono: Kapituła, przyznając Różę Lutra, pragnie w imieniu całej Diecezji Katowickiej podziękować Heinzowi Misce za prawie 60 lat ofiarnej służby jako organisty w parafii lasowickiej.

* * *


Heinz Miska z ks. Ryszardem Pieronem
Pan Heinz Miska urodził się 12 sierpnia 1932 r. w Klein Lassowitz Kr. Rosenberg [Lasowice Małe w powiecie oleskim], jako jedno z sześciorga dzieci Paula i Ottilie.

Jego ojciec - duży, niemiecki gospodarz lasowicki - przeznaczył grunty pod budowę kaplicy ewangelickiej wraz z przedszkolem w Lasowicach Małych i wolą ojca było, aby jak on, tak i syn Heinz był zaangażowany w życie i działalność parafii.

Właściwie do 1945 roku wszystko układa się w życiu pana Heinza dobrze. Pod koniec działań wojennych razem z rodziną musi uciekać i chronić życie chowając się w pobliskich lasach i wioskach. Nie decyduje się jednak na wyjazd za granicę.

Zmieniając imię na bardziej polskobrzmiące - na Henryk, podejmuje pracę w zakładach kolejowych w Kluczborku. Niestety, słabe zdrowie, najprawdopodobniej utracone podczas kilkuletniej tułaczki po okolicznych wioskach, uniemożliwia kontynuowanie pracy i życia zawodowego.

Pan Heinz powraca więc do rodzinnego, zrujnowanego i ograbionego domu. Zajmuje się uprawą małego, pozostawionego mu przez państwo polskie gospodarstwa. Jako samouk uczy się gry na organach i na akordeonie. Na początku lat 50. - jak wspomina - jeszcze pod administracją parafii lasowickiej przez ks. Karola Sztwiertnię, rozpoczyna służbę organisty i ta trwa, z małymi przerwami podczas ciężkich chorób, do dnia dzisiejszego.

Podobno - tak mawiają starsi ewangelicy z Lasowic Małych - każde nabożeństwo od prawie 60 lat po dzień dzisiejszy jest z udziałem organisty Heinza Miski.

Pan Heinz, podobnie jak większość rodzeństwa, nie założył rodziny i pozostał do dnia dzisiejszego kawalerem; stał się domatorem, niechętnie wyjeżdża z Lasowic Małych.

Dziękując za to poświęcenie życzymy laureatowi jak najwięcej zdrowia, oby jak najdłużej mógł swoją muzyką radować serca naszej wspólnoty.

* * *


Rewers medalu
"Róża Lutra"
Nagroda "Róża Lutra" jest najwyższym odznaczeniem kościelnym przyznawanym na mocy uchwały Rady Diecezjalnej zasłużonym członkom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zamieszkującym na terenie Diecezji Katowickiej, jako wyraz uznania i wdzięczności za służbę w Kościele. Laureaci otrzymują medal o średnicy 6 cm, wyłożony w futerale, który na rewersie zawiera napis "Róża Lutra" i płaskorzeźbę godła naszego Kościoła oraz w otoku napis "Nagroda Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP", zaś na awersie umieszczona jest płaskorzeźba naszego Reformatora z napisem wzdłuż krawędzi medalu "Ks. dr Marcin Luter - 1483-1546".

Dodane dnia 26.02.20071497 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code