www.lasowice.euOby tak do setki
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieKołu DFK w Tułach szefuje zgrany duet: Krystyna Moch i Jerzy Bawej

Pan Jerzy Bawej ma energii za trzech. Z wiekiem chyba mu jej przybywa, zamiast ubywać. Pani Krystyna Moch to siła i spokój. Uzupełniają się świetnie. Jak na przewodniczącą DFK i jej zastępcę przystało, tworzą niezastąpiony duet.

Pani Krystyna jest bardziej od tej papierkowej roboty. - Zna bardzo dobrze język niemiecki, więc robi wszystkie sprawozdania i wypełnia wnioski - mówi Jerzy Bawej, który z kolei odpowiada za organizację i dba, żeby wszystko zostało sprawnie zrobione. Dzięki tej dwójce DFK w Tułach działa od lat.

Przy kominku

Na początku mniejszość z Tuł należała do koła w Laskowicach. Ponieważ jedna i druga grupa były dość liczne i ze względu na odległość, Tuły postanowiły się usamodzielnić. Jerzy Bawej dobrze pamięta te czasy, bo był głównym założycielem DFK w okolicy. Pani Krystyna przeprowadziła się do Tuł w 1988 roku i wtedy też zaczęła się angażować w działalność tutejszej mniejszości. Od tego czasu w duecie szefują DFK. - Do koła należało początkowo dużo starszych osób, a wiadomo, że trudniej im dostać się do drugiej wioski. Poza tym myśleliśmy już wtedy o własnym klubie - mówi Jerzy Bawej, a pani Krystyna dodaje: - Każdy lubi być na swoim. Życzenie to ziściło się w 2002 roku, kiedy koło zakończyło remont wiejskiej świetlicy. Od tego czasu służy ona wszystkim mieszkańcom Tuł. - Otrzymaliśmy pieniądze z Fundacji Rozwoju Śląska i od gminy i przeprowadziliśmy remont kapitalny - wspomina Jerzy Bawej. Budynek doczekał się nowego dachu, został ocieplony, wymieniono podłogi i okna, pomalowano ściany. Teraz wieś ma do dyspozycji wielką salę na 100 osób z pięknym kominkiem w środku, przestronną kuchnię z wyposażeniem i pomieszczenia gospodarcze.

Pod gwiazdą

Budynek należy do gminy, koło ma umowę o dzierżawę na 10 lat, ale nie musi płacić czynszu. - Z pomieszczeń korzysta cała wieś. To jest mała miejscowość, około 200 mieszkańców, więc jeśli organizujemy jakąś imprezę, to z pomocą rady duszpasterskiej, sołeckiej i miejscowego Caritasu - mówi Krystyna Moch. Koło DFK liczy obecnie 83 osoby, większość to mieszkańcy Tuł, jest też kilka osób z Lasowic i kilka z Osi. - Już na samym początku postanowiłem, że imprezy będą robione dla wszystkich. Wtedy nie każdemu się to podobało. Ale nie chciałem podziałów w takiej małej wiosce. A teraz coraz więcej kół tak właśnie robi - mówi Jerzy Bawej, który jest też sołtysem wsi i przewodniczącym rady gminy. Sołtysem jest notabene od 30 lat. - Urodziłem się chyba pod taką gwiazdą. Oby tak do setki - mówi. Pani Krystyna dodaje: - Gdyby nie pan Bawej, to niewiele by się działo w tej wiosce. On potrafi ludzi pociągnąć za sobą, nakłonić do pomocy. Pod tą samą gwiazdą co pan Bawej urodziła się chyba też jego córka Irena, która w kole pełni szczególną funkcję *odpowiedzialnej za kuchnię*. Dzięki temu pod względem gastronomicznym każda impreza też jest świetnie przygotowana. - Ludzie chętnie się bawią, ale musi też być ktoś, kto po wszystkim posprząta, kto wszystko przygotuje. Od tego jesteśmy my - mówi Krystyna Moch.

Ze świnką

Rok w DFK zaczyna się od zabawy karnawałowej albo - jak teraz, w lutym - od skromnego śledzika. Zależy, ile się nazbiera chętnych. Potem zawsze jest dzień kobiet. - Ale mężczyźni też mogą przyjść - dodaje przewodnicząca. W maju DFK organizuje festyn rodzinny z okazji dnia dziecka i dnia matki. Jest poczęstunek, gry i konkursy dla dzieci, ciepła kolacja. Jeśli pogoda dopisze, to odbywa się też ognisko z pieczeniem kiełbasek. Latem są dożynki. - Tutaj możemy liczyć na sponsorów, czasem da coś gmina i spółdzielnia mleczarska pana Widery. Mamy tutaj w okolicy wielu myśliwych, więc często serwujemy też dziczyznę - mówi Krystyna Moch. Dzieci najbardziej cieszą się na dożynkową loterię fantową. - Można trafić na różne fanty. Zawsze jest coś żywego - gołąb, królik, w zeszłym roku była wietnamska świnka. Więc śmiechu jest co niemiara, bo każdy jest ciekawy, co dostanie - mówi Jerzy Bawej. Rok kończy impreza bożonarodzeniowa dla dzieci, która odbywa się zawsze 28 grudnia, w Młodzianków. Najpierw jest msza, a potem wszyscy idą do klubu DFK. Przychodzi Mikołaj, dzieci dostają upominki. - Żeby coś dostać, muszą zaśpiewać piosenkę albo powiedzieć wierszyk, nie ma nic za darmo - mówi przewodnicząca. Następny punkt w kalendarzu to zabawa sylwestrowa. Gra orkiestra, jest poczęstunek. Jest to impreza składkowa. Zaczyna i zarazem kończy rok impreza świąteczna dla dorosłych, która odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę stycznia. W tym roku czeka wieś szczególna uroczystość: 150 lat parafii. Na początku czerwca szykuje się dwudniowe świętowanie.

Po wyborach

Ekipa rządząca w DFK pozostanie na najbliższą kadencję taka sama. - Byłam już bardzo zrezygnowana w tym roku, przed zebraniem. Już tak długo to ciągniemy, nie chciałam już być przewodniczącą - mówi Krystyna Moch. Ale gdyby koło zostało rozwiązane, co wtedy stałoby się z pięknie odremontowanym klubem? - Musielibyśmy większość oddać. A to przecież szkoda. Tyle czasu i pracy zainwestowaliśmy w to wszystko. Kiedyś każdy z własnym kubkiem przychodził, teraz mamy całe potrzebne wyposażenie - dodaje przewodnicząca. No i przecież zawsze jeszcze można coś zrobić. - Kuchnię by się przydało odmalować i korytarz - mówi Krystyna Moch. Nie można po prostu się poddać.

Anna Durecka

Źródło

"Schlesisches Wochenblatt" z 1 marca 2007

Dodane dnia 01.03.20071193 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code