www.lasowice.euAkcja nto - Posprzątajmy Opolszczyznę
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieWypowiadamy wojnę dzikim wysypiskom

(...) Czteroosobowa rodzina produkuje rocznie tonę odpadów. Ile z nich trafia w ustronne miejsca na obrzeżach miast, do lasu czy na pole? (...)

Grażyna Wyrwa z urzędu gminy w Lasowicach Wielkich wskazuje na nielegalne wysypisko na placu jednej z firm w Jasieniu. Po każdej interwencji władz właściciel robi tam porządek.

Hałda śmieci rośnie za to na prywatnym polu w okolicach wsi Lasowice i Tuły. To tylko przykłady. Ile dzikich wysypisk "upiększa" nasz region, nikt nie policzył, bo gdy jedno zniknie, natychmiast pojawia się nowe.

Edyta Hanszke-Lodzińska

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 11 kwietnia 2007


Sprzątnąć nie ma komu

Urzędnicy wiedzą, kto wywozi odpady na pola za Laskowicami. Ale bez zgody ich właścicieli nie kiwną palcem.

Na dzikim wysypisku śmieci pracownica urzędu z Lasowic Wielkich znalazła podpisany zeszyt szkolny oraz katalog jednej z firm wysyłkowych z danymi adresata.
- Stąd wiemy, kto na pewno wywoził tam swoje śmieci - mówi Grażyna Wyrwa, w urzędzie odpowiedzialna za ochronę środowiska. - Zostawiłam te rzeczy jako dowód. Na wypadek, gdyby właściciele pól, na których jest to wysypisko, chcieli dochodzić swoich praw w sądzie.

Bo, zdaniem urzędników, gmina nie może wyciągać konsekwencji wobec osób, które podrzucają śmieci na teren, który nie należy do gminy. Krzysztof Lech, wicewójt gminy, przyznaje: można by o tym poinformować policję, ale on nie zadzwoni.
- Nie chcemy robić tego bez wiedzy właścicieli terenu - wyjaśnia. - A jeszcze o tym z nimi nie rozmawialiśmy.
Wójt długo zwleka, bo wysypisko funkcjonuje w najlepsze od kilku lat. Wszyscy w okolicy wiedzą, że śmieci wysypują tu ludzie z Laskowic i Tuł.

Właścicielami pól, na których funkcjonuje dzikie wysypisko, są rodziny Warzyców i Knopików - rolników z Laskowic.
- Wiemy, że to między innymi mieszkańcy naszej wioski wywożą tu śmieci. Ale nikogo za rękę nie złapaliśmy - mówi Anna Warzyc. - Zresztą nawet gdybyśmy dokładnie wiedzieli, kto, to przecież nie pójdziemy z ludźmi z jednej wioski do sądu ani nie podamy ich na policję. Chcemy żyć spokojnie i w zgodzie.
- My też nie wiemy, kto to. Te odpady pojawiają się na naszych polach albo bardzo wcześnie rano, albo w nocy - mówi Małgorzata Knopik, synowa drugiego z właścicieli.

Obie rodziny przyznają jednak, że mają dosyć tej sytuacji. Dlatego na ostatnim zebraniu wiejskim poprosili gminę o pomoc. Gmina pomóc by chciała, ale obawia się, że w ten sposób złamałaby prawo.
- Nie wolno nam wydać publicznych pieniędzy na sprzątanie prywatnego terenu. To byłoby naruszenie dyscypliny budżetowej - tłumaczy Grażyna Wyrwa.
Ale z drugiej strony gmina ma obowiązek dbać o ład i porządek na swoim terenie. I wymagać tego od mieszkańców.

- Oczywiście, że możemy wydać nakaz posprzątania i go wyegzekwować - mówi Krzysztof Lech. - Tylko że to nie ma większego sensu, ponieważ te dwie rodziny nie są w stanie uprzątnąć tych śmieci. I tak tego nie zrobią. To jest koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Koncepcje rozwiązania problemu były różne. Nawet czyn społeczny.

- Chodziło o to, żeby mieszkańcy Laskowic, pod wodzą pani sołtys, uprzątnęli wysypisko. W końcu starają się o tytuł pięknej wsi opolskiej - mówi Grażyna Wyrwa. - Ale potem trzeba wszystko wywieźć na wysypisko. I za to musiałaby zapłacić gmina. A przecież nie może.

Włodarze Lasowic Wielkich przyznają, że trzeba coś z tym wysypiskiem zrobić, ale nie bardzo wiedzą, co. I każde tłumaczenie jest dobre, by nie zrobić nic.
- Na razie się spotkają, pogadają, postarają się znaleźć jakieś rozwiązanie - zapewnia wicewójt.

Anna Listowska

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 17 kwietnia 2007


Nie bójcie się, wójcie

Wicewójt Lech mówi tak: no, można by coś zrobić, zadzwonić, interweniować - ale najwyraźniej nie ma ochoty. A trzeba by zrobić tak: wezwać właścicieli pola do posprzątania śmietnika, a wtedy oni już nie będą tacy wyrozumiali wobec wyrzucających śmieci sąsiadów. I na pewno odnalezione na wysypisku rachunki się przydadzą.

Ryszard Rudnik

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 17 kwietnia 2007


Dość pobłażania dla trucicieli

Zbigniew Figas, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu.

- Prowadząc akcję "Posprzątajmy Opolszczyznę”, napotykamy na ogromną niemoc urzędników i samorządowców. Często wiadomo, kto w danej wsi wywozi śmieci do lasu, tylko nic z tej wiedzy nie wynika. Dlaczego tak się dzieje?
- Bo w Polsce nie funkcjonuje na zdrowych zasadach pojęcie donosu obywatelskiego. U nas ludzie nie mają, jak np. w Niemczech, nawyku zgłaszania władzy, że sąsiad wywozi śmieci do lasu albo pali w piecu plastikowe butelki. Z kolei władze gminne też się boją stanowczo reagować, by się nie narazić swoim wyborcom.

- W Lasowicach Wielkich okoliczni mieszkańcy zrobili sobie na polu dzikie wysypisko - lądują tam tony śmieci. Władza mówi, że nic się nie da zrobić, bo to prywatna działka, w dodatku nie zaśmieca jej właściciel, tylko sąsiedzi...
- To sytuacja niedopuszczalna. Za to, co się dzieje na działce, odpowiada właściciel. Jeśli ktoś zwozi na jego ziemię śmieci, ma obowiązek złożyć w tej sprawie doniesienie. Władza z kolei musi naciskać na właściciela posesji, by utrzymywał porządek, ukarać go, jeśli tego nie robi. (...)

Krzysztof Zyzik

Źródło

"Nowa Trybuna Opolska" z 17 kwietnia 2007

Dodane dnia 11.04.20071352 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code