www.lasowice.euParafialny jubileusz w Chudobie
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieChudoba obok Wędryni leży najbliżej Olesna. Ludzie z Chudoby codziennie dojeżdżają do Olesna i będą dojeżdżać mimo, że Chudobę sztucznie oderwano od ziemi oleskiej. Opisując Chudobę i jej mieszkańców obowiązkowo należy zaznaczyć, że wieś jest czysta, zadbana. Ludzie są hojni.

W Chudobie najbardziej wyróżnia się bryła neogotyckiego kościoła. Z czerwonej cegły stoi w pobliżu drogi, na samym zakręcie. Jako przestroga?

Kościół w Chudobie ma równo 100 lat. Konsekrowany był 7 sierpnia 1907 r. przez ks. kard. Jerzego Koppa z Wrocławia. Otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obchody jubileuszu zaplanowano na 13-15 lipca 2007 r.

Kościół w Chudobie:
- stan 1932 r., w dniu jubileuszu 25-lecia- stan 2007 r.


W okresie, kiedy wznoszono świątynię, Chudoba stanowiła kurację parafii Olesno. Po jej konsekracji, w 1908 r. erygowano w Chudobie samodzielną parafię. Dzisiaj przynależy ona do diecezji opolskiej, dekanatu oleskiego. Posiada pod sobą wiernych także z Szumiradu oraz Wędryni; w ostatniej z wymienionych miejscowości istnieje zbudowany z drewna na przełomie XVIII i XIX w. kościółek filialny, ale jeszcze przed nim istniał w Wędryni kościół farny, wzmiankowany już w 1447 r.

Jubileuszowy kościół w Chudobie jest konstrukcją murowaną, na planie krzyża. Uwagę zwraca jego wysoka na 36 metrów wieża. Również jednonawowe wnętrze jest wysokie.

Świątynia wyposażona została w ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, chrzcielnicę i trzy konfesjonały wykonane przez firmę Breskau z Legnicy; mensę ołtarza głównego oraz ambonę wykonał stolarz Świętek z Laskowic, a ławki - miejscowi stolarze.

W transepcie znalazł się ołtarz Grobu Pańskiego wzbogacony dwoma obrazami namalowanymi na miedzianych płytach: "Chrystus na Górze Oliwnej" i "Biczowanie Jezusa".

Stacje Drogi Krzyżowej są dziełem ks. Jana Mencla, późniejszego proboszcza; artysta ten namalował również obraz Chrystusa na Krzyżu zawieszany w okresie Wielkiego Postu w ołtarzu głównym oraz dwa obrazy noszone podczas procesji.

W kościele była jeszcze niedawno rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem datowana na 1500 rok.

Organy o 15 głosach zainstalowane zostały w 1923 r. Wykonał je mistrz Paul Berschdorf (ur. 1859, zm. 1933) z Nysy. Jego firma - Berschdorf Neisse - doposażyła w swoje dzieła wiele górnośląskich świątyń; do dzisiaj jeszcze możemy podziwiać jej organy w kościołach w Brzezinach Śl., Dąbrówce Wielkiej, Głuchołazach, Michałkowicach, Panewnikach, Pietrowicach Wielkich, Rokitnicy, Wodzisławiu Śl., Zaborzu i innych. Jeden z takich instrumentów Carla Berschdorfa (syn Paula, ur. 1887, zm. 1950) trafił też do szkoły muzycznej w Lutomiersku koło Łodzi.

Organy w Chudobie przez długie lata nie były remontowane, aż w 2006 r. zamilkły. Parafianie, mieszkający obecnie na miejscu i poza granicami kraju, w 2007 r. przystąpili do kapitalnej naprawy instrumentu. Wymieniono uszkodzone piszczałki, specjalnie z Niemiec sprowadzono oryginalny silnik, zamontowano również nowe klawiatury.

Na wieży kościoła pierwotnie wisiały trzy dzwony; ważyły 517, 370 i 42 kg. Podczas I wojny światowej zostały skonfiskowane na cele wojenne. W 1927 r. parafianie wystarali się o nowe dzwony, o wadze 580, 340 i 240 kg. I one w marcu 1942 r., podczas II wojny światowej, podzieliły ten sam los. Na wieżę trafił potem zastępczo dzwon wypożyczony z Łomnicy. W 1957 r. w ozimskiej hucie "Małapanew" odlano służące do dziś trzy nowe dzwony; ich imiona to "Najświętsze Serce Jezusa", "Matka Boża" i "Święty Józef".

Dwóch pierwszych proboszczów samodzielnej parafii w Chudobie to byli bratankowie - Ślązacy ks. Józef Mencel, a po nim ks. Antoni Mencel. Dalej nastąpił ks. Jerzy Niczka. A po nim, sprawujący do dziś urząd proboszcza, ks. Jan Maksara. Dwaj ostatni to absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego. Obecny proboszcz cieszy się dużym szacunkiem parafian, bo jak mówią, dobrze się o parafię stara.

Wielopokoleniową dumą chudobian była ich parafialno-strażacka (straż pożarna w Chudobie powstała w 1926 r.) orkiestra dęta. Ludzie mówili: "tak pięknie grali, że samo niebo się otwierało". Została uformowana już dwa lata po uzyskaniu własnej świątyni - w 1909 r. Jej założycielem i pierwszym kapelmistrzem był ks. Józef Mencel. Batutę przejął jego bratanek, który także był wielkim miłośnikiem muzyki. Następnie przez 24 lata orkiestrą dyrygował kapelmistrz Bernard Lesik - człowiek wielkiego autorytetu, entuzjasta, który tchnął w orkiestrę nowe życie.

Orkiestra, która zapisała na swoim koncie wiele znaczących sukcesów, była przedsięwzięciem społecznym, jedynie raz w roku, na Świętą Cecylię, patronkę muzyki, ludzie datkowali na nią w kościele. Kiedy Bernard Lesik stracił pracę na kolei, musiał z ciężkim sercem pożegnać się z batutą i wyjechać za chlebem do Niemiec. Wkrótce potem zrodził się spór z Gminą i orkiestra rozpadła się. Za dwa lata też świętowałaby swoje stulecie.

Linki zewnętrzne

Więcej informacji na stronie OSP Chudoba


Źródło

• J. Jasińska-Mrukot, Requiem dla orkiestry, [w:] "Nowa Trybuna Opolska" z 26 marca 2004
• MK, Prezent na święta, [w:] "Kulisy Powiatu", 2007, nr 14, s. 16
• A. Żak-Mensach, Chudoba, [w:] "Gazeta Lasowicka", 1998, nr 9
Gmina Lasowice Wielkie - Gemeinde Gross Lassowitz, wyd. UG Lasowice Wielkie (folder)

Dodane dnia 27.05.20072634 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code