www.lasowice.euZabytkowe bogactwo gminy Lasowice
Powiat kluczborski, gmina Lasowice Wielkie14 km na południowy zachód od Kluczborka, na rozległej polanie pośród Borów Stobrawskich, leżą Tuły. W XVIII i XIX w. znajdował się tutaj majątek rodowy Blachów (von Blacha). Od 1867 r. aż do II wojny światowej właścicielami miejscowych dóbr byli Fürstenbergowie.

Na terenie wsi zachował się rozległy zespół rezydencjonalno-folwarczny, ukształtowany w okresie XVIII-XIX w. Głównym elementem tego zespołu jest barokowy pałac z okresu po 1760 r., przebudowany w połowie XIX w. Po obu stronach pałacu stoją dwie barokowe oficyny. Do ciekawszych zabytków należy także murowany spichlerz z połowy XVIII w. we wschodniej części dawnego zespołu dworskiego.

Innym obiektem zabytkowym na terenie wsi jest neogotycki kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej, zbudowany w 1853 r. według projektu Aleksandra Langera. Otoczenie terenu przykościelnego stanowi mur z ostrołukowymi arkadami i bramą wjazdową, przy którym stoi neogotycka kaplica grobowa Fürstenbergów.

Zabytkowy kościół drewniany w Laskowicach

3 km na południowy wschód od Tuł leżą Laskowice. Na miejscowym cmentarzu, w pobliżu nowego kościoła murowanego, stoi zabytkowy kościół drewniany pw. św. Wawrzyńca z 1686 r., stanowiący filię parafii w Tułach. Kościół ten posiada zabytkowe wyposażenie, obejmujące m.in. barokowy ołtarz główny z połowy XVII w., ambonę z XVII w. oraz dzwon z początku XVII w.

Kościół laskowicki jest jednym z pięciu zabytkowych kościołów drewnianych, jakie zachowały się w okolicach. Nieprzeciętnie duża liczba takich zabytków to swoista wizytówka tej gminy, której obszar pokrywają w większości kompleksy leśne.

Świątynie o konstrukcji drewnianej zachowały się także w Lasowicach Wielkich i Małych, Chocianowicach i Wędryni (kościół w Gronowicach spłonął niestety kilka lat temu, prawdopodobnie w wyniku podpalenia). Każdy z tych kościołów stanowi jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne dzieło sztuki. Posiadają one jednak również pewne cechy wspólne. We wszystkich przypadkach są to świątynie orientowane, z wyodrębnionym prezbiterium po stronie wschodniej, prostokątną nawą oraz czworoboczną wieżą po stronie zachodniej. Korpusy wszystkich świątyń zostały wzniesione w konstrukcji zrębowej.

Zbigniew Bereszyński

Źródło

"Gazeta Wyborcza Opole" z 6 sierpnia 2007

Dodane dnia 07.10.20071242 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code