www.lasowice.euWycieczka na Bahnhof
Lasowice Małe – Klein LassowitzCzasy kolejowej świetności Lasowice Małe mają już definitywnie za sobą. Postanowiliśmy odwiedzić miejscową stację kolejową, aby utrwalić nędzne resztki tego, co kiedyś - wespół z innymi elementami - rzutowało na atrakcyjność wioski. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno miejsce to tętniło życiem.

Witają nas ujadające psy. Nic dziwnego - stacja zlokalizowana została na uboczu. Tuż obok niej żyją dwie rodziny. Mijamy zadbane gospodarstwa domowe i widzimy mocno kontrastujący budynek dworcowy. Jego drzwi zostały zabezpieczone przez zamurowanie. Stało się to już po kompletnym zdemolowaniu wnętrza, w istocie więc jakby niczemu ono nie służy, co najwyżej uniemożliwia porzucanie śmieci i opakowań szklanych.Kierując się w stronę peronów witają nas następnie szerszenie i krzaczaste zarośla po pas. Spoglądamy na budynek dworcowy z tej perspektywy. Zachowała się, wysoko przymocowana, tabliczka z ostatnim rozkładem jazdy. W 2004 r. była to jedna para połączeń na dobę: rano do stacji węzłowej Fosowskie (następnie do Opola, Lublińca bądź Tarnowskich Gór), a popołudniu w przeciwną - do Kluczborka.W oczy rzuca się okazała konstrukcja więźby, podtrzymująca zewnętrzne zadaszenie. Jest nadniszczona zębem czasu i brakiem konserwacji. Wciąż ładnie wyglądają detale, jak nadproża drzwi i okien, a także łukowe sklepienia nad nimi. Któż dzisiaj potrafi budować z taką dokładnością i trwałością!

Teraz spoglądamy na perony. Były dwa. Ten w stronę Kluczborka trudno dziś znaleźć. Przypomina las, tylko że nie drzew, a chaszczy. W stronę Fosowskich jeszcze widać krawędzie. Na jednym i drugim peronie zachowały się tablice - świadkowie prawdziwej historii Lasowic Małych. "Oleskich", nie "kluczborskich". Taka sama wciąż zawieszona jest na więźbie budynku dworcowego.W końcu patrzymy na najważniejsze dla ruchu pociągów - infrastrukturę szlakową. "Unieś głowę, popatrz do góry, co widzisz?" Nic. To znaczy piękne, poranne niebo. Z trakcji elektrycznej i elementów ją podtrzymujących na jednym torze zostały właściwie tylko elementy słupów. Na naszej stronie internetowej już dawno przestaliśmy odnotowywać każdą kradzież - są one nagminne.I jeszcze torowisko - ono chyba jest w całości, włącznie ze szynami. Chyba, gdyż na tym samym torze trudno się do niego dokopać bez żadnego sprzętu.Opuszczamy ze smętnymi miniami zdobyczny majątek państwa polskiego.

Dodane dnia 26.08.20071158 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code