www.lasowice.euWycieczka na Bahnhof
Lasowice Małe – Klein LassowitzCzasy kolejowej świetności Lasowice Małe mają już definitywnie za sobą. Postanowiliśmy odwiedzić miejscową stację kolejową, aby utrwalić nędzne resztki tego, co kiedyś - wespół z innymi elementami - rzutowało na atrakcyjność wioski. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno miejsce to tętniło życiem.

Witają nas ujadające psy. Nic dziwnego - stacja zlokalizowana została na uboczu. Tuż obok niej żyją dwie rodziny. Mijamy zadbane gospodarstwa domowe i widzimy mocno kontrastujący budynek dworcowy. Jego drzwi zostały zabezpieczone przez zamurowanie. Stało się to już po kompletnym zdemolowaniu wnętrza, w istocie więc jakby niczemu ono nie służy, co najwyżej uniemożliwia porzucanie śmieci i opakowań szklanych.Kierując się w stronę peronów witają nas następnie szerszenie i krzaczaste zarośla po pas. Spoglądamy na budynek dworcowy z tej perspektywy. Zachowała się, wysoko przymocowana, tabliczka z ostatnim rozkładem jazdy. W 2004 r. była to jedna para połączeń na dobę: rano do stacji węzłowej Fosowskie (następnie do Opola, Lublińca bądź Tarnowskich Gór), a popołudniu w przeciwną - do Kluczborka.W oczy rzuca się okazała konstrukcja więźby, podtrzymująca zewnętrzne zadaszenie. Jest nadniszczona zębem czasu i brakiem konserwacji. Wciąż ładnie wyglądają detale, jak nadproża drzwi i okien, a także łukowe sklepienia nad nimi. Któż dzisiaj potrafi budować z taką dokładnością i trwałością!

Teraz spoglądamy na perony. Były dwa. Ten w stronę Kluczborka trudno dziś znaleźć. Przypomina las, tylko że nie drzew, a chaszczy. W stronę Fosowskich jeszcze widać krawędzie. Na jednym i drugim peronie zachowały się tablice - świadkowie prawdziwej historii Lasowic Małych. "Oleskich", nie "kluczborskich". Taka sama wciąż zawieszona jest na więźbie budynku dworcowego.W końcu patrzymy na najważniejsze dla ruchu pociągów - infrastrukturę szlakową. "Unieś głowę, popatrz do góry, co widzisz?" Nic. To znaczy piękne, poranne niebo. Z trakcji elektrycznej i elementów ją podtrzymujących na jednym torze zostały właściwie tylko elementy słupów. Na naszej stronie internetowej już dawno przestaliśmy odnotowywać każdą kradzież - są one nagminne.I jeszcze torowisko - ono chyba jest w całości, włącznie ze szynami. Chyba, gdyż na tym samym torze trudno się do niego dokopać bez żadnego sprzętu.Opuszczamy ze smętnymi miniami zdobyczny majątek państwa polskiego.

Dodane dnia 26.08.20071284 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code