www.lasowice.euDożynki A.D. 2007
Lasowice Małe – Klein Lassowitz16 września 2007 r. odbyły się w Lasowicach Małych lokalne dożynki.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu z koroną żniwną od pp. Prochotów. Przejściu towarzyszyła jasieńska orkiestra dęta. Posesja przy ul. Stawowej (Olbin) została ładnie przystrojona bukietami z tegorocznych plonów. Te ostatnie, w przeciwieństwie do roku ubiegłego, należy zaliczyć do udanych. Odwrotnie za to udała się tradycyjna dekoracja dożynkowa pozostałej części wsi na to ważne święto. W tym roku po drodze dał się spotkać ledwie jeden, i to dość skromny akcent.

O godz. 14 odprawiona została msza św. w kościele katolickim oraz nabożeństwo dziękczynne w kaplicy ewangelickiej. Obydwa obiekty zostały wewnątrz bogato udekorowane płodami rolnymi.

Nabożeństwo ewangelickie uświetniło przedstawienie bydgoskiego Teatru Pantomimy "DAR". Artyści zaprezentowali wiernym pantomimę klasyczną pt. "Uciekinier". Jest to historia człowieka, który ucieka przed Bogiem i wpada w coraz większe tarapaty.

O godz. 15:30 wszyscy parafianie i goście spotkali się w miejscowej restauracji. Po powitaniu przez ks. Krzysztofa Trembeckiego i ks. Ryszarda Pierona, wespół ze starostami dożynek przystąpiono do wspólnego łamania się chlebem dożynkowym. Potem, przy kawie i cieście oraz przygrywkach orkiestry z Jasienii, dyskutowano o tegorocznych plonach.

Po biesiadzie rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie pojawili się artyści z "DAR-u". Powtórnie, tym razem dla wszystkich, zaprezentowali etiudę mimiczną "Uciekinier" oraz dramę "Wesele". Motywem tej drugiej jest wykorzystywanie przez szatana naszego braku zdecydowania w momencie, kiedy powinniśmy powiedzieć zdecydowanie "NIE".

Pamiętano również o młodszej publiczności. Po tych występach artyści wcielili się w rolę clownów - TeReski i Rudiego. Przeprowadzili konkursy dla dzieci. Później odbyła się loteria fantowa.

Na zakończenie uroczystości bawiono się przy dźwiękach zespołu Rytmix. Zabawa trwała przynajmniej do północy.

Wartym odnotowania pozostaje uczestnictwo w święcie żniw w Lasowicach Małych wójta lasowickiej gminy - Daniela Gagata.

16 września 2007 r.: Dożynki w Lasowicach Małych


Dla porównania do Lasowic Małych tylko kilka elementów tegorocznej dekoracji dożynkowej Starego Olesna...


Przyjazd Teatru Pantomimy "DAR" z Bydgoszczy został sfinansowany ze środków projektu Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury, uzyskanych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Lasowice Wielkie z puli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych".

Dodane dnia 17.09.20072015 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code