www.lasowice.eu75 lat kaplicy ewangelickiej w Lasowicach Małych
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Kaplica ewangelicka w Lasowicach Małych
Blisko 300 lat musiała płynąć historia, by ewangelicy z Lasowic Małych i okolicznych wiosek mogli na powrót spotykać się i modlić w swoim domu Bożym. Konsekracji skromnego obiektu, jednak wybudowanego przeogromnym wysiłkiem, głównie jako przedszkole i dom młodzieży, dokonano 25 października 1932 r.

Choć to tak niewielka budowla, długa jest lista darczyńców, bez pomocy których wznieść jej nie było sposobu: Hans Fürst zu Hohenlohe-Öhringen, Gustav-Adolf-Verein, Osthilfe, pp. Miska - rodzice Heinza Miski, naszego organisty, pozostali członkowie wspólnoty parafialnej pod ówczesnym przewodnictwem pastora Carla Weigelta...

Jakże krótko przyszło cieszyć się z tego przez tyle wieków wyczekiwanego przedsięwzięcia! Ciężkie lata 30., nieposkojna sytuacja kościelno-polityczna związana z eskalującą polityką faszystowską, później jeszcze gorszy czas wojennej pożogi.

Następstwa politycznych decyzji 1945 roku mocno wstrząsnęły wspólnotą. Wielu parafian opuściło rodzinną miejscowość, częstokroć bezpowrotnie.

Ale ci, którzy mogli i odważyli się pozostać, "zaczęli grać wspólnie Bogu na chwałę"1. W Lasowicach Małych - najpierw ks. Karol Klus, później długie lata ks. Rudolf Pastucha, który - jak sam mówi - zaspokoił tutaj "głód słowa Bożego".

Ks. Pastucha zamknięte przedszkole zamienił w plebanię - po prowadzonych z rozmachem konfiskatach nacjonalizacyjnych było to właściwie jedyne możliwe rozwiązanie. W ten sposób Lasowice Małe ze swoją skromną kaplicą stały się siedzibą parafii.

Jak to dobrze, że dzisiaj, w tę 75. rocznicę, problemy te uznać można już za przeszłość. Pamiętajmy o ofiarności naszych przodków i jednakowo optymistycznie patrzmy w przyszłość. Niech więc służy na chwałę Bożą lasowicka kaplica co najmniej kolejne, już spokojne 75 lat.

Przypisy

1 - Z przemówienia ks. bpa T. Szurmana

Dodane dnia 24.10.20071494 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code