www.lasowice.euMur wysoki, papier cierpliwy – turyści przybywajcie!
Powiat kluczborski, gmina Lasowice WielkieNakładem KOLOT-a, we współpracy ze starostwami powiatów kluczborskiego i oleskiego, ukazały się foldery pt. Szlakiem kościołów drewnianych w powiecie kluczborskim i oleskim. Są to dwa odrębne wydawnictwa, w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej.

Foldery prezentują skrótowo każdy z powiatów i jego gminy oraz wszystkie drewniane zabytki architektury sakralnej na ich terenie.

Lasowice Małe w postępie reklamy powiatu kluczborskiego:
- 2000 r.
- 2002 r.
- 2004 r.
- 2006 r.
- 2007 r.
Przypomnijmy, że na posiedzeniu rady gminy Lasowice Wielkie 27 czerwca 2007 r. sekretarz gminy Joachim Smolnik apelował do radnych, aby opracować własny folder. Radni lasowiccy temat jednak zignorowani. Najwyraźniej wciąż pokutuje przekonanie, że "możemy reklamować tylko kozy i tak nikt tu nie przyjedzie".

Szkoda, że słowa sekretarza gminy trafiły w pustkę. Przede wszystkim folder powiatowy uwzględnia uparcie podział terytorialny obowiązujący od 1999 r. Stąd oczywiście gmina lasowicka musiała się znaleźć w wydaniu kluczborskim. Zadziwia, że skoro już udało się przełamać bariery i podjąć współpracę w ramach KOLOT-a, nie sposób pokonać urzędowej granicy dla idei wspólnego wydawnictwa.

Przeanalizujmy folder na przykładzie naszej gminy.

Opisano wszystkie pięć drewnianych kościołów (szósty uległ spaleniu). Merytorycznie jest to konsekwentne powielenie powszechnie znanych treści, co jedynie ubranych w nową szatę graficzną. Zupełnie żadnej inwencji poza jedną, o której mowa w dalszej części. Nie ustrzeżono się też kilku błędów rzeczowych.

I tak (s. 17) turysta przeczytać może m.in.: "W Wędryni znajduje się pięknie położony zespół dworsko-pałacowy, podobnie jak w kolejnej miejscowości na naszym szlaku – Lasowicach Małych."

I owszem, nie sposób zakwestionować tego pięknego położenia. Tylko że celem turysty będą przede wszystkim same zabytki. A obydwa wymienione są w zgoła odmiennym stanie utrzymania, do tego formalnie niedostępne. Na szczęście dla pałacu tulskiego, pozostającego we wcale nie lepszym stanie technicznym, napisano (s. 16) dosłownie, że można go "zobaczyć".

Pomijając te ruiny, w całym folderze ani słowa o tym, że nawet znakomita większosć prezentowanych kościołów jest właściwie równie niedostępna. Przecież nie po to turysta pokona wieleset kilometrów, by zza płotu rzucić okiem na daną budowlę!

Kościół w Lasowicach Małych przedstawiony został (s. 16) na zasadzie "krócej się nie dało". Mniejsza jednak o tę ilość, wszak ważniejsza jest jakość tekstu.

Budowa kościoła w Lasowicach Małych wciąż datowana jest na rok 1688. Wielokrotnie na naszej stronie internetowej podawaliśmy, że analiza źródeł historycznych w żaden sposób jej nie potwierdza.

Udało się za to Chocianowicom. Przy okazji opisu miejscowego zabytku ujęto kilka akcentów reklamowych, promujących miejscowość i działające w niej podmioty. Tajemnicę poliszynela stanowi, dlaczego nie dało się tego uczynić przy okazji innych sołectw gminy.

Pozostaje mieć nadzieje, że radni lasowiccy przełamią swą niechęć do promocji swojej gminy. I zdecydują się na zaktualizowanie własnego wydawnictwa, pozbawionego urzędniczej nadgorliwości i nadmiernego ubarwiania rzeczywistości. Innymi słowy na wydatek, który przyniesie faktyczne korzyści, a nie zostanie popełniony tylko dla samej idei i zarobku wybranych osób.

AGS

Źródło

• www.powiatkluczborski.pl


Linki do folderów w naszym dziale Download/Turystyka.

Dodane dnia 06.01.20081341 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code