www.lasowice.euWycieczka do GS-u
Lasowice Małe – Klein LassowitzGminne Spółdzielnie pod wymowną nazwą Samopomoc Chłopska po II wojnie światowej wyrastały jak grzyby po deszczu. Niektóre z nich działają do dzisiaj. Ta w Lasowicach Małych już dawno przeszła do historii.

GS w Lasowicach Małych znajdował się zaraz za stacją kolejową, w stronę Kuniowa (dyrekcja była przy ul. Stawowej). Wykorzystywał zespół przedwojennych obiektów, z uwagi na lokalizację niezmiennie służących tym samym celom. Obecnie straszą one ruiną, a za trezora robi napis "Teren prywatny".W pierwszym od strony bramy wjazdowej budynku znajdował się punkt skupu żywca, który z czasem zastąpiono skupem objazdowym. Część zajmowało biuro. Dalej znajdował się magazyn nawozów sypkich, a za nim skład materiałów budowlanych, jak cement czy wapno. To ostatnie lasowano na miejscu, w odpowiednim dole. W dalszym budynku u góry była pasza, a w piwnicy środki ochrony roślin. Na placu składowano opał. Przy końcu stała rozebrana już wiata na nawozy workowane. Wszystkie te towary przyjeżdżały do Lasowic Małych koleją.Dziś już mało kto o tym pamięta, ale w przeszłości znajdowała się w Lasowicach Małych bocznica kolejowa. Po torze nie ma żadnego śladu. Zachowały się, pośród wysokich zarośli, resztki wysokiej rampy przeładunkowej. Prowadziła do niej, ta sama co do GS-u, droga wybrukowana "kocimi łbami". Po jej przeciwnej stronie znajdował się obszerny plac postojowy, na którym składowano towary przed załadunkiem na wagony.W drugą stronę koleją odjeżdżały z Lasowic Małych głównie płody rolne, w szczególności buraki cukrowe. Tuż przy stacji znajduje się, dziś także zrujnowany, niewielki budynek. Kiedyś najmował go główny odbiorca - cukrownia z Wielunia. Nadwyżki trafiały do Wrocławia. Ale koleją z Lasowic Małych transportowano też np. beczki ze spirytusem, do wrocławskiego Polmosu. Wszystkie produkty docierały na składowisko głównie na przyczepach, ciągniętych przez traktory.

Wróćmy do GS-u. Początkowo ten w Lasowicach Małych był samodzielną jednostką. Z czasem został włączony jako filia pod GS w Lasowicach Wielkich. W ewidencji miejscowej OSP z lat 50. doszukujemy się, że magazyny GS zostały zaliczone do obiektów pożarowo niebezpiecznych.

W ostatnim okresie działalności GS w Lasowicach Małych zatrudniał 4 osoby. Po jego zamknięciu, a właściwie upadku wkrótce po Okrągłym Stole, kompleks nieruchomości przy stacji został sprzedany. Nabywca, przedsiębiorca z Szumiradu, podnajął zakład. Firma z Będzina prowadziła tu korowanie drzewa, które docelowo trafiało na kopalnie w GOP-ie. Pracowało przy tym 6 osób. Po około roku działalność ta została zaniechana.

Obecnie z niszczejących obiektów od czasu do czasu korzystają funkcjonariusze SOK, patrolujący resztki szlaku kolejowego.

Warto dodać, że lokalne GS-y skupione były w Powiatowych Związkach Gminnych Spółdzielni (PZGS), a te z kolei w związkach wojewódzkich (analogicznie WZGS). Niektóre z GS-ów działają w nowej rzeczywistości do dzisiaj. Pod warunkiem, że poradziły sobie z mentalnością zarządzania, bo wejść w nowe realia, z uwagi na niejednokrotnie wskroś bogaty kapitał w postaci nieruchomości i maszyn, generalnie nie było im trudno.

Jedną z lokalnych sched po GS-ach jest aktualna siedziba Urzędu Gminy.

Powyższe informacje mogą być niekompletne i zawierać nieścisłości. Jak za każdym razem wszystkich, którzy mogą rozszerzyć temat, prosimy o kontakt.

Dodane dnia 15.01.20081070 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by
  australia swift code