Prezent pod choinkę
Dodane przez dnia 29.03.2007
"Prezent pod choinkę" to zapoczątkowana w 2000 r. ogólnopolska akcja charytatywna, prowadzona przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Dzięgielowie. Nawiązuje ona do "Operation Christmas Child" - międzynarodowego projektu organizacji Samaritan's Purse.

Celem akcji jest pomoc dzieciom z małych miejscowości w państwach za wschodnią granicą Polski. Jej idea polega nie na robieniu wielkich i drogich prezentów, lecz na podarowaniu czegoś skromnego, ale przydatnego. Taki prezent niewiele obciąża darczyńców, a obdarowanym sprawia wielką radość.

Paczki, zbierane w okresie przedświątecznym, pakowane są najczęściej w pudełka po butach. Nie zawierają konkretnego adresata, tylko etykietę określającą, czy jest to dla chłopca, czy dziewczynki i w jakim wieku (do 14 lat). Można też w ten sposób próbować nawiązywać nowe znajomości.

Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie przystąpiła do akcji w 2001 r. Prowadzący zbiórkę - ks. Ryszard Pieron, otrzymał od parafian 80 paczek. Zostały one wysłane do Ukrainy, do Mukaczewa. W 2002 r. pastor wyszedł z ponadwyznaniową inicjatywą włączenia do akcji szkół podstawowych z terenu gminy Lasowice Wielkie. Pomysł okazał się trafny - dzięki zaangażowaniu uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli, zebrano 176 paczek. Te pojechały do Białorusi. W 2003 r. zebrano 236 paczek.

Prezent pod choinkę od lasowiczan


Odtąd już akcja "Prezent pod choinkę" prowadzona jest corocznie z podobnym powodzeniem poprzez Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury. Ks. Ryszard Pieron wespół z żoną Brygidą są jej regionalnymi koordynatorami na województwo opolskie.