www.lasowice.euProboszcz
ks. Ryszard Pieron
ks. Ryszard Pieron

Urodzony 29 sierpnia 1966 r. w Bielsku-Białej. Ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. W trakcie studiów był wieloletnim współorganizatorem letnich obozów młodzieżowych w Sorkwitach i Istebnej oraz praktykantem w Ewangelickim Domu Opieki "Sarepta" w Węgrowie, a także w parafiach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Starym Bielsku, Bielsku i Goleszowie.
20 listopada 1994 r. ordynowany. Po ordynacji był wikariuszem w parafii w Zabrzu, następnie we Wrocławiu. Tam podjął ideę Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, polegającą na pojednaniu sąsiadujących ze sobą świątyń: ewangelickiej, katolickiej, prawosławnej i żydowskiej.

1 marca 1998 r. objął jako wikariusz parafię w Lasowicach Wielkich. 3 grudnia 2000 r. wybrany na jej proboszcza, a 11 marca 2001 r. wprowadzony uroczyście w ten urząd. W 2003 r. zapoczątkował działalność ponadwyznaniowego miejsca spotkań dzieci i młodzieży - Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury w Lasowicach Małych.

Za praktyczne stosowanie zasad tolerancji i wzajemnej pomocy został przez Radę Miasta Wrocławia uhonorowany Nagrodą Wrocławia w 2003 roku. W 2007 r. otrzymał tytuł "Zasłużony dla Gminy Lasowice Wielkie".

Ks. Ryszard Pieron jest kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego w Diecezji Katowickiej. Jest też odpowiedzialnym za współpracę z mediami Śląska Opolskiego. Ponadto, wespół z żoną - Brygidą, jest regionalnym koordynatorem akcji "Prezent pod choinkę" w województwie opolskim.

"Ze służby ludziom Pan będzie mnie rozliczał"

11 marca 2001 r. lasowicki kościół był świadkiem niezwykłego wydarzenia. Po raz pierwszy od wielu lat nastąpiło uroczyste wprowadzenie w urząd nowego proboszcza. Przez 20 lat parafię obsługiwali wikariusze i administratorzy. Poprzednim, pierwszym i jedynym po wojnie proboszczem, był późniejszy Biskup Diecezjalny - ks. bp Rudolf Pastucha. Kościół, zwykle gromadzący garstkę wiernych, tym razem rozbrzmiewał donośnym śpiewem wielu zgromadzonych osób. Zaproszeni goście z Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Metodystycznego, Wicemarszałek Senatu RP - Marcin Tyrna, władze lokalne, licznie zgromadzeni księża z biskupami: ks. bp Ryszardem Boguszem z Wrocławia i ks. bp Rudolfem Pastuchą z Bytomia-Miechowic oraz inni, znamienici goście, wraz z nami radowali się wspólnie z tego niezwykłego wydarzenia. Zgromadzenie Parafialne w dniu 3 grudnia 2000 r. wybrało na stanowisko proboszcza ks. Ryszarda Pierona.

W kazaniu wygłoszonym podczas uroczystości ks. Ryszard Pieron przedstawił wizję swojej służby ludziom podkreślając, że tym, który go będzie rozliczał, będzie Pan Bóg. Jednocześnie wyraźnie określił swoje zadanie duszpasterskie mówiąc, że ma zwiastować dzieło zbawienia, a owoce zbawienia jak najwierniej przybliżać i realizować w swoim życiu. Podziękował wszystkim, którzy prowadzili go aż do tej pory, między innymi księdzu profesorowi Manfredowi Uglorzowi, który stanowił żywy przykład pracowitości i obowiązkowości przez lata szkoły podstawowej, nauki konfirmacyjnej, jak i później, w trakcie studiów. Bardzo ciepło wyrażał się także o długoletnim przyjacielu - księdzu Marku Uglorzu.

Droga do Lasowic wcale nie była najprostsza. Swoje doświadczenia w służbie rozpoczynał wcześnie: już jako student pierwszych lat odwiedzał Dom Opieki w Węgrowie. Pełna poświęcenia praca sióstr zostawiła na nim niezatarte wrażenie. Praca, której się tutaj podejmował, miała bardzo praktyczny charakter, gdyż zajmował się sprawami gospodarczymi. Zmierzył się tutaj z problemem starości. Przeprowadził pierwszy pogrzeb i prowadził pierwsze rozmyślania. Wiele pierwszych, ważnych rzeczy się tutaj stało. Później i pierwsze nabożeństwa.

I znowu to, co go spotkało, miało posmak nowości, gdy został pierwszym wikariuszem biskupa - już nie seniora - księdza Pawła Anweilera w bielskiej parafii. Znaczącym, niezapomnianym doświadczeniem, było zetknięcie się z życiem Kościoła na szczeblu diecezji. Pierwsze lekcje religii, jakie prowadził, pozwoliły mu na poznanie uczniów prywatnego Liceum im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej wraz z ich problemami. Kiedy religia stała się przedmiotem szkolnym, ks. Ryszard Pieron zajął się głównie katechezą w parafii Goleszów. Przebywał tam do czasu, gdy ówczesny proboszcz parafii zabrzańskiej - ks. Andrzej Hauptman, posiadający wiele obowiązków, część z nich przełożył na nowego praktykanta. W czasie pobytu w Zabrzu nastąpiła bardzo ważna chwila w życiu chyba każdego księdza - ordynacja. Znowu nowe doświadczenie. To, co nastąpiło, później również kształtowało i uczyło naszego księdza chodzenia Bożymi drogami. Zresztą, jak podkreśla, wszędzie, dokądkolwiek Bóg go posyłał, znaleźli się ludzie mający otwarte serca dla młodego wikariusza. Tak też było we Wrocławiu. Został wikariuszem diecezjalnym u boku już drugiego biskupa - księdza Ryszarda Bogusza. Tam zainicjował Dzielnicę Wzajemnego Szacunku. Polegała ona na intensywniejszych kontaktach czterech, znajdujących się bardzo blisko siebie świątyń: ewangelickiej, katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Pobudzało to do wspólnych inicjatyw, jak na przykład odwiedzanie się w czasie świąt (przecież różnych, obchodzonych również nie zawsze w tym samym czasie), czy też pomysł koncertów kolęd, które ksiądz Pieron i w Lasowicach pielęgnuje, i które zawsze są wydarzeniem w lokalnej wspólnocie parafialnej.

 5409 Czytań - Drukuj
name
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
ryszard.pieron@luteranie.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 6-9 kwietnia 2017 Pasyjne Dni Skupienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • 25 maja 2017 Wniebowstąpienie Pańskie, Przedstawienie Konfirmantów Lasowice Wielkie, godz. 17.00.
 • 4 czerwiec 2017 Zesłanie Ducha Świętego, Parafialne spotkanie przy ognisku.
 • 11 czerwca 2017 Święto Trójcy Świętej, Konfirmacja, Olesno godz. 11.00.
 • 15-18 czerwca 2017 Ewangelickie Dni Kościoła, Program oficjalny.
 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Zapraszam na kolejne spotkanie, dla młodzieży (nieco)starszej i singli naszego Kościoła. Tym razem spotkanie odbędzie się w Betanii koło Bielska Białej i będzie miało charakter Noworoczno-karnawałowy.
  Bardzo zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
  Trzeba potwierdzić swój udział, koszt pobytu ok. 200 zł.
  Spotkanie rozpoczyna się kolacją w piątek 13 stycznia 2017, kończy się w niedziele- obiadem.
  Kontakt ks. Ryszard Pieron 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl
  Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2014 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by