www.lasowice.euParafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Ja żyję i wy żyć będziecie J 14,19b


Naszym Gościom życzymy udanego odpoczynku i Bożej opieki!


Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie erygowana była pierwotnie na przełomie XVI i XVII w., po odbudowaniu przez luteran, najprawdopodobniej w 1599 r., spalonego kościoła pw. Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich. W skład parafii wchodziły wówczas jako filiały kościół pw. Jakuba Starszego w Lasowicach Małych i kościółek (kaplica) w Tułach. Pojawił się wtedy pierwszy w tych stronach, stały pastor. Szybko jednak przyszła kontreformacja i w 1653 r. ewangelicy utracili swój stan posiadania. Mimo tego to jeszcze luteranie odbudowali (po pożarze?), prawdopodobnie w 1735 r., kościół w Lasowicach Małych.

W 1867 r., po wybudowaniu i konsekracji rok wcześniej kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Lasowicach Wielkich, parafia erygowana została powtórnie. Lasowice Małe dopiero w 1932 r. doczekały się nowego, skromnego domu Bożego.

Kościół ewangelicki w FosowskiemKaplica ewangelicka w Lasowicach MałychKościół ewangelicki pw. Apostołów Piotra i Pawła w Lasowicach WielkichKościół ewangelicki pw. Krzyża Chrystusowego w OleśnieKościół ewangelicki w Zawadzkiem


Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie stanowi dzisiaj jedną z 41 parafii diecezji katowickiej. Swym zasięgiem rozciąga się na trzy powiaty: kluczborski, oleski i strzelecki. W jej skład wchodzi 5 filiałów: Fosowskie, Lasowice Małe, Lasowice Wielkie, Olesno i Zawadzkie. Część parafian mieszka na stałe poza granicami kraju, głównie na terenie Niemiec, są oni jednak traktowani przez wspólnotę na równi z wiernymi pozostającymi tu, na ziemi oleskiej.

W przeszłości Olesno i Zawadzkie stanowiły samodzielne parafie. Tak samo najważniejszy podówczas ośrodek religii ewangelickiej na ziemi oleskiej - Biskupice - i Dobrodzień, w których to kościoły w 1945 r. przejęli katolicy, a także Lubliniec, z kolei w którym kościół w 1972 r. zburzono. Wszystkie one w historii przynależały pierwotnie do wyznaniowego powiatu opolskiego, a później kluczborskiego.

Obecnie Nabożeństwa w filiałach w Lasowicach Małych, Lasowicach Wielkich i Oleśnie odbywają się z reguły co tydzień, a w filiałach Fosowskie i Zawadzkie co około miesiąc, zgodnie z planem nabożeństw. W Lasowicach Wielkich prowadzone są szkółki niedzielne dla dzieci. Lekcje religii odbywają się w Chocianowicach, Kluczborku, Lasowicach Małych, Lasowicach Wielkich, Oleśnie i Zawadzkiem. W Oleśnie znajduje się odzyskany po nacjonalizacji dom parafialny, a w nim biblioteka. Mieszkanie proboszcza znajduje się w Lasowicach Małych.

W działalność Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wpisana jest pomoc dobroczynna. I mimo że lasowicka wspólnota parafialna jest bardzo nieliczna, to prowadzi bardzo aktywną działalność, podejmując nowe i wielkie wyzwania. W 2003 r. przy parafii zapoczątkowało działalność ponadwyznaniowe miejsce spotkań dzieci i młodzieży - Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury (LDTiK) w Lasowicach Małych.

Zgodnie z ideą dom ten pozwala na aktywne spędzenie wolnego czasu w gronie rówieśników, zacieśnienie więzi środowiskowych, uczniowie mogą tu otrzymać pomoc w nauce, organizowane są spotkania z ciekawymi osobami, wycieczki, a wszystko to w atmosferze akceptacji pozytywnych wartości. Latem Dom zamienia się w miejsce wypoczynku dzieci i młodzieży: miejscowych oraz z innych krańców naszego kraju i Europy.

W 2006 r. przy Lasowickim Domu Tolerancji i Kultury zainicjowały działalność: Punkt Konsultacyjny GOPS, schronisko młodzieżowe, uruchomiono też pracownię komputerową. W 2007 r. gmach LDTiK przeszedł gruntowny remont.

 7573 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by