www.lasowice.euEwangelicy w Zawadzkiem
Niezamożna parafia - do roku 1872

Objęcie opieką duszpasterską rejonu Zawadzkich długo kazało na siebie czekać, ponieważ również w przygranicznych okręgach dopiero zaczynały się tworzyć, albo odradzać po wielkiej kontrreformacji ewangelickie parafie. 7 sierpnia 1768 r. kaznodzieję zakładowego - Johanna Christiana Richtera - otrzymuje Ozimek. Tym samym zaczyna się tam tworzyć parafia, do której należało też jak na razie dominujące w tych stronach Kolonowskie, wraz z otaczającymi je małymi miejscowościami. Parafia w Ozimku nie dysponowała kościołem, a nabożeństwa odprawiano w kaplicy urządzonej na piętrze tzw. zameczku hutniczego, w której też prowadzono zajęcia szkolne.

Stałym następcą pastora Richtera został w 1814 r. Georg Friedrich Wilhelm Quint. Za jego kadencji parafia doczekała się własnego kościoła, który wzniesiono w Ozimku w latach 1819-1821.

Opieka Kościoła nad tym całym wielkim obszarem zgodnie z planem poprawiała się. W 1826 r. własnego domu Bożego doczekali ewangelicy w Strzelcach Opolskich. Tam teraz przełączone zostały Kolonowskie. Pierwszym proboszczem erygowanej wówczas w tej miejscowości parafii został pastor Moebius.

Prawdopodobnie pod koniec 1832 r. w auli szkoły katolickiej odprawiono pierwsze nabożeństwo ewangelickie w Kolonowskiem. Dopiero od 6 marca 1853 r. również w zakładzie w Zawadzkiem rozpoczęto odprawianie nabożeństw filialnych. Odbywały się one w pewnej wytwornej kancelarii, która w tygodniu funkcjonowała zgodnie z przeznaczeniem, natomiast dla celów niedzielnego nabożeństwa każdorazowo musiała być odpowiednio przygotowana. Ów lokal przekazywany był na ten cel całkowicie nieodpłatnie i w sposób ugodowy.

Mimo to w przedstawionym tutaj okresie czasu sytuacja małej ewangelickiej mniejszości w Zawadzkiem przedstawiała się, zwłaszcza na tle Kolonowskich, mniej korzystnie. W tych nielicznych nabożeństwach w ciągu roku uczestniczyła mała liczba wiernych. Liczne małżeństwa mieszane zdominowane były przez stronę katolicką. Nie powiodły się próby utworzenia ewangelickiej szkoły rodzinnej, co w 1846 r. udało się ewangelikom z Kolonowskich. Z tego względu dzieci ewangelickie w Zawadzkiem uczęszczały do katolickiej szkoły powszechnej, a lekcje religii prowadzone były jedynie dodatkowo przez ewangelickiego nauczyciela z Kolonowskich.

Sytuacja ta wkrótce jednak uległa diametralnej zmianie. Po różnych nieudanych koncepcjach w 1855 r. Andreas Maria hrabia Renard zainicjował budowę Kolei Opolsko-Tarnogórskiej. 2 lutego 1857 r. oddano do eksploatacji jej pierwszy odcinek - z Tarnowskich Gór do Zawadzkich, a 24 stycznia 1858 r. dalszy - od Zawadzkich do Opola, gdzie istniało połączenie z Koleją Górnośląską.

Począwszy od 1856 r., od chwili uzyskania dostępu do transportu kolejowego, wzniesiona w 1836 r. z inicjatywy hr. Renarda huta w Zawadzkiem - "Zawadzky-Werk" (późniejsza "Andreashütte") - zaczęła przeżywać swój rozkwit. Jednocześnie zakład zaczął się silnie rozbudowywać. Obok drogi żelaznej oknem na świat huty było prezentowanie przez nią swoich wyrobów na wystawach w Londynie czy Paryżu.

Równocześnie zaczęły tracić na znaczeniu małe zakłady hutnicze w okolicy. W związku z tym powiększać się zaczęła liczba ewangelickich członków wspólnoty w Zawadzkiem, podczas gdy Kolonowskie - wyludniać. Z końcem 1861 r. przeniesiono je na powrót do parafii Ozimek. Zawadzkie pozostało pod zarządem parafii w Strzelcach Opolskich.

 6461 Czytań - Drukuj
Strona 2 z 8 < 1 2 3 4 5 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by