www.lasowice.euSzkoła ewangelicka w Zawadzkiem
Pierwotnie dzieci ewangelików z kolonii hutniczych w rejonie Zawadzkich uczęszczały do katolickiej szkoły powszechnej w tej miejscowości.

W 1846 r. udało się utworzyć ewangelicką szkołę rodzinną w Kolonowskiem. Próby takie podejmowano również w Zawadzkiem, jednak że nie przynosiły pożądanego rezultatu, zaniechano ich. Jedynie co udało się, to by lekcje religii prowadzone były dodatkowo przez ewangelickiego nauczyciela z Kolonowskich.

Po 1856 r., czyli po rozpoczęciu budowy Kolei Opolsko-Tarnogórskiej, Zawadzkie i ich "Zawadzky-Werk" (późniejsza "Andreashütte") zaczęły dominować nad okolicą. Mimo to wciąż nie udawało się spełnić życzenia o własną szkołę. W 1884 r. do trzyklasowej szkoły katolickiej w Zawadzkiem uczęszczało 40 dzieci ewangelickich. Lekcje religii nadal prowadzone były przez nauczyciela ze szkoły w Kolonowskiem, w środy i soboty.

Tymczasem społeczności ewangelickiej w Kolonowskiem udało się osiągnąć, że ich szkoła rodzinna, do której uczęszczało 60 dzieci, została z dniem 1 maja 1885 r. przekształcona w samodzielną ewangelicką szkołę powszechną.

Ponieważ problem szkół miał na terenach granicznych szczególne znaczenie, nie wystarczało rozwiązanie przyjęte w Kolonowskiem, ani niestabilne warunki w Zawadzkiem. W obu miejscowościach doszło w 1887 r. do budowy samodzielnych ewangelickich szkół powszechnych. Obie w zamierzeniach miały być szkołami jednoklasowymi. Pomimo mniejszej liczby uczniów urządzono klasy na 80 uczniów, po pierwsze dlatego, że spodziewano się wzrostu liczebności parafii ewangelickiej, po drugie - by móc wykorzystać to pomieszczenie również w celu odprawiania nabożeństw. Teraz więc już obie części parafii: i Kolonowskie, i Zawadzkie, otrzymały solidny punkt oparcia. Dzieci miały odtąd zapewnioną doskonałą opiekę. Ustabilizowała się sprawa nabożeństw, których odprawianie przeniesiono do nowych gmachów szkolnych.

W wyniku poplebiscytowego podziału Górnego Śląska wiele rodzin ewangelickich wyemigrowało z terenów, które dostały się Polsce. Wspólnota ewangelicka w Zawadzkiem uległa podwojeniu. Zwiększyła się też naturalnie ilość dzieci uczęszczających do szkoły.

Historia szkoły ewangelickiej w Zawadzkiem zakończyła się z chwilą wkroczenia w te strony armii sowieckiej, a następnie przejęciu tej części Górnego Śląska przez państwo polskie.

 4859 Czytań - Drukuj
Strona 1 z 2 1 2 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by