www.lasowice.euEwangelicy w Lasowicach
Mimo że obecnie ewangelicka wspólnota parafialna ziemi oleskiej jest bardzo nieliczna, prowadzi wyjątkowo aktywną działalność. Kontynuując dzieło bp Rudolfa Pastuchy największy nacisk kładziony jest na wspieranie dzieci i młodzieży. Stąd pierwszorzędnym przedsięwzięciem parafii jest powstały 1 października 2003 r. Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury w Lasowicach Małych. Jego gmach - dawnej szkoły ewangelickiej w Lasowicach Małych (tej późniejszej) - wiosną 2004 r. odkupiono za symboliczną złotówkę. Po wykonaniu najpilniejszych prac konserwatorskich, umożliwiających ponowne wykorzystanie porzuconego obiektu, na przełomie 2006 i 2007 r. przystąpiono do jego gruntownego remontu.

Parafia dba też należycie, na miarę posiadanych możliwości, o pozostałe swoje nieruchomości.

W 1995 r. nowe poszycie dachu, wykonane przy wsparciu Konfraterni Śląskiej Zakonu Johannitów, otrzymał kościół w Lasowicach Wielkich, nadto który w 2001 r. został odmalowany. W 2006 r. obchodzono uroczyście jubileusz 140-lecia jego istnienia. Z tej okazji 29 czerwca, dokładnie w 140. rocznicę konsekracji, zamieszczono na frontowym murze kościoła tablicę pamiątkową.

Kaplica wraz z plebanią w Lasowicach Małych, z okazji świętowanego w 2002 r. jubileuszu 70-lecia, zostały wyremontowane, w nadziei na dalszą służbę nabożeństwową i świąteczną dla społeczności ewangelickiej z Lasowic Małych, Gronowic i Jasieni.

Wcześniej dokonano najpierw najpilniejszych prac w domu parafialnym w Oleśnie, aby przygotować go stosownie na obchodzony uroczyście 5 października 1997 r. jubileusz 150-lecia parafii w Oleśnie. Potem na obiekcie tym przeprowadzono naprawę dachu, a na obiekcie dawnej plebani oleskiej najpierw wymieniono tynki, a później dach w całości na nowy. Na sierpień 2007 r. planowane jest wyremontowanie dachu na oleskim kościele.

Niezbędnych prac konserwatorskich dokonano również na obiektach w Fosowskiem i Zawadzkiem.

Z parafialnych przedsięwzięć diakonijnych wymienić też warto wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, prowadzoną w Lasowicach Wielkich.

Parafianie ewangeliccy z Lasowic pozostają w ciepłych stosunkach z parafianami katolickimi, tworząc zwartą społeczność, aktywnie uczestniczącą w wielu wspólnych inicjatywach.

W 2007 r. Heinz Miska z Lasowic Małych, organista miejscowej kaplicy ewangelickiej, za swą długotrwałą (trwającą blisko 60 lat!), oddaną służbę, stał się laureatem nagrody "Róża Lutra".

Niech Bóg chce poprowadzić naszą parafię i Heimat, kościół i ojczyznę, na przeciw spokojnej i błogosławionej przyszłości!

 6848 Czytań - Drukuj
Strona 11 z 12 << < 8 9 10 11 12 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by