www.lasowice.euEwangelicy w Lasowicach
Tymczasem także w Lasowicach Małych, gdzie ewangelicy również utracili wcześniej swój kościół, ożywiło się życzenie o własną świątynię. Tutaj miał powstać punkt zborny w życiu parafialnym nie tylko dla Lasowic Małych, ale także - co szczególnie jawiło się jako potrzebne - dla ewangelików z Gronowic oraz dla Kolonii Marianów, włączonej parafialnie do Kluczborka. Konieczność budowy kościoła, uznana przez urząd kościelny, powstała akurat ze względu także na te ostatnie miejscowości, które nadal wciąż bardzo często uciążliwą drogę do kościoła - od 10 do 11 km - musiały przebywać.

W Lasowicach Małych najpierw uporano się z budową nowego, całkiem sporego gmachu szkolnego. Lecz rychło okazało się, że jest on niewystarczający. Dlatego tuż obok wzniesiono w 1920 r. kolejny, jeszcze większy budynek. Obydwa stoją do dzisiaj. W międzyczasie założono przedszkola (Kleinkinderschule): w 1896 r. w Lasowicach Małych, a w 1899 r. w Lasowicach Wielkich. Obie te instytucje, z pomniejszymi przerwami kierowane przez kluczborskie Siostry Diakonisy - zajmujące się równocześnie pielęgnacją chorych z parafii - okazały się bogatym błogosławieństwem dla zewnętrznego i wewnętrznego życia wspólnoty.
Niestety, niedostatek środków pieniężnych w okresie powojennym spowodował konieczność zawieszenia ich działalności.

D. Nottebohm
Przy realizacji budowy kościoła w Lasowicach Małych (a może przy szkołach również?) znowu ukazał się nasz wielki dobroczyńca - Związek Gustawa Adolfa. Szczególnie dobitne wsparcie przy budowie kościoła zawdzięczała wspólnota generalnemu superintendentowi D. Nottebohm. Plac budowy został podarowany przez jedną z rodzin ewangelickich, materiały budowlane stały o tyle już do dyspozycji, że realizacja budowy bezpośrednio się zbliżała. Tutaj przyszła duża wojna i zniweczyła w całości te plany. Pieniądze na budowę stały się następnie ofiarą inflacji i wspólnota nie mogła nad wznowieniem tych planów budowy więcej myśleć. Jako niewielką rekompensatę i słabe pocieszenie celebrowano odtąd raz miesięcznie nabożeństwo w miejscowej szkole ewangelickiej. Ale nadzieja na własne miejsce dla odprawiania nabożeństw mimo to nie wygasła. I ona faktycznie spełniła się.

Lasowice Małe posiadają od jesieni 1932 r. chociaż nie kościół, ale jednak ozdobny dom Boży z wieżą i dzwonem oraz wystarczająco duże i godnie wyposażone pomieszczenie do nabożeństw. A to przyszło tak:

Dla przedszkola, po jego ponownym otwarciu w 1927 r., w gościnie przejściowo ulokowanego w szkole, trzeba było znaleźć sposobność na inną kwaterę. Wynajęcie pomieszczenia nie było możliwe. Więc pomyślano, czy nie można by ewentualnie własny dom do tych potrzeb zbudować, w którym jednocześnie można by założyć dom młodzieży i przez połączenie obydwu sal stworzyć pomieszczenie dla nabożeństw.

Z radosnym zaufaniem zabrano się do dzieła. Kościelne oraz państwowe źródła pomocy zostały udostępnione, a Hans książę zu Hohenlohe-Öhringen (ur. 1858, zm. 1945), pan na Sławięcicach, jako władca ziemski podarował drewno budowlane. Sama wspólnota wniosła dobrowolnie spore składki na ten cel, a parafianin Paul Miska ofiarował grunt. Mimo ciężkich czasów było tyle wszystkich tych materiałów do dyspozycji, że budynek w stanie surowym tego domu był zapewniony. Jak potem jeszcze dalsze środki ze strony państwowej z tzw. Pomocy dla Wschodu (Osthilfe), z ewangelickiego konsystorium oraz ze Związku Gustawa Adolfa jako wsparcie wpłynęły, budowę można było całkowicie doprowadzić do szczęśliwego końca.

D. Ewald Paul Otto ZänkerKaplica i przedszkole ewangelickie w Lasowicach MałychKaplica i przedszkole ewangelickie w Lasowicach Małych, stan 1939 r.Kaplica ewangelicka w Lasowicach Małych, stan 1940(?) r.
Kaplica ewangelicka w Lasowicach Małych, stan 1940(?) r.Kaplica ewangelicka w Lasowicach Małych, stan 1965 r.Kaplica ewangelicka w Lasowicach Małych, stan 1965 r.Kaplica ewangelicka w Lasowicach Małych, stan 1996 r.


25 października 1932 r. skromny dom Boży został poświęcony przez generalnego superintendenta D. Zänkera, stając się odtąd źródłem dużej radości i najobfitszego błogosławieństwa dla wspólnoty. Koszty budowy wyniosły około 2500 RM.

 6784 Czytań - Drukuj
Strona 8 z 12 << < 5 6 7 8 9 10 11 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by