www.lasowice.euEwangelicy w Lasowicach
I wojna światowa także wspólnocie lasowickiej przyniosła ciężkie straty. Aż 76 parafian poświęciło swoje życie na polu chwały dla Heimatu i ojczyzny. Na ich ciągłą pamięć umieszczono w kościele artystycznie wykonaną w drewnie dębowym rzeźbę.

Przez wielkie powstanie polskie (Polenaufstand) w 1921 r. wspólnota parafialna z Lasowic nie została bezpośrednio wplątana w nieprzyjemności. Polscy powstańcy nie przedostali się. Mimo to przeszły wówczas przez parafię ciężkie wstrząsy. W Oleśnie uwięziono na długie tygodnie pastora Maximiliana Sękowskiego. Ciągła bojaźń przed wpadnięciem w najbliższym sąsiedztwie czających się polskich band, przez zbliżanie się walk wywoływany niepokój, zajęcie rejonu przez samoobronę (Selbstschutz) (która oswobodziła pastora Sękowskiego) - z jednej strony połączone z wielkimi podniosłymi przeżyciami, ale z drugiej strony też z bolesnymi doświadczeniami - to wszystko przyniosło wiele zaniepokojenia i bezsennych nocy ze sobą.

Historyczny odcisk pieczęci Parafii Ewangelicko-Luterańskiej Lasowice Wielkie z XIX w., z listu adresowanego do pastora Kolonko w Biskupicach koło OlesnaHistoryczny odcisk pieczęci Kościoła Ewangelickiego w Lasowicach Wielkich z dokumentu sygnowanego 22 lipca 1928 r. przez pastora Carla Weigelta


Wielki niepokój na parafię sprowadziła też fala wydarzeń 1933 roku. Nastała bardzo trudna sytuacja kościelno-polityczna. Pastor Carl Weigelt, za przychylność Deklaracji z Barmen (Barmer Erklärung), został wraz z innymi (w tym m.in. z pastorem Rosenblatt - proboszczem parafii w Zawadzkiem) aresztowany w marcu 1935 r. w Opolu. Pastor Carl Weigelt przewodniczył lasowickiej wspólnocie od 1898 r. Był bardzo lubiany przez parafian, słynął właśnie ze swej odważnej wstawy za Pismem Świętym i dobitnych kazań.

Jego następcą w Lasowicach był od 1935 r. pastor Herbert Mochalski, który w 1937 r. został wybrany na proboszcza, ale nie uzyskał tego potwierdzenia. Był tak samo zagorzałym przeciwnikiem reżimu hitlerowskiego, wskutek czego doszło do ostrego sporu w Kościele (Kirchenkampf in Gross-Lassowitz). W 1937 r. wraz z 4 członkami rady parafialnej został uwięziony na kilka tygodni w Opolu, a następnie przez starostę oleskiego wydalony z parafii. Po nim opiekę nad parafią objął pastor Bruno Torinus (1938-1939).

Ostatnim proboszczem w Lasowicach przed cezurowym, 1945 rokiem, był pastor Bernhard Wirsich. W czasie II wojny światowej, jak większość pastorów ewangelickich, został wcielony do Wehrmachtu. W czasach urlopów - w sumie tylko parę tygodni w roku - odprawiał w lasowickiej parafii nabożeństwa i starał się o utrzymywanie kontaktów z członkami wspólnoty. 31 grudnia 1943 r. opuścił Lasowice po raz ostatni.

Bardzo pomocna dla kształtowania życia parafialnego była w tych ciężkich czasach niezawodna pomoc pastora Rudolfa Hanow, który w latach 1942-1943 prowadził w Lasowicach zastępstwo, oraz siostry diakonisy Selmy Krause, panów Tismer i burmistrza (sołtysa) Wollnego z Lasowic Wielkich, a także kpt. Georga Kirsch z Lasowic Małych.

18 stycznia 1945 r., gdy dudniło już na horyzoncie echo sowieckich czołgów, musiała Lasowice opuścić pastorowa. Przez Wrocław i Niemczę w pow. dzierżoniowskim dotarła ona w końcu do miasteczka Amberg (Palatynat Górny). Tam we wrześniu 1947 r., po zwolnieniu z sowieckiej niewoli, nareszcie zastał ją, razem z dwiema córkami, pastor Bernhard Wirsich.

 6784 Czytań - Drukuj
Strona 9 z 12 << < 6 7 8 9 10 11 12 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by