www.lasowice.euEwangelicy w Lasowicach
W nowej, nastałej w 1945 r. sytuacji geopolitycznej, życie parafialne w tej części Górnego Śląska organizował głównie pastor Karol Klus, nadto który przez 30 lat pełnił ofiarnie służbę Bożą w Kluczborku. Lasowice, jak i cały Górny Śląsk, opuściła większość ewangelików. Parafia Lasowice Wielkie objęła swym zasięgiem prawie całą ziemię oleską (za wyjątkiem Gorzowa Śl., przyłączonego do parafii Kluczbork) oraz zachodnią część ziemi lublinieckiej i północną część ziemi strzeleckiej, wchodząc w ramach porządków administracyjnych w skład diecezji katowickiej. Kościoły ewangelickie w Biskupicach i Dobrodzieniu zostały zajęte przez katolików i po dziś dzień pozostają w ich rękach. Kościół w Lasowicach Wielkich (oczywiście nie tylko ten) w wyniku drugiej wojny światowej kolejny raz utracił swoje dwa dzwony. Do dziś już rozlega się głos tylko jednego dzwonu.

Państwo polskie odebrało większość nieruchomości należących do ewangelików. W jednych i drugich Lasowicach utracono budynki szkolne, plebanię. W Lasowicach Małych w obawie przed zniszczeniem zakopano w ziemi obelisk, upamiętniający nazwiska 51 pochodzących stąd żołnierzy, którzy nie powrócili do domów podczas I wojny światowej.

Począwszy od wiosny 1947 r. w parafii lasowickiej jako administrator pracował Karol Sztwiertnia z Goleszowa, którego od 1951 r. wspomagał przedwcześnie zmarły pastor Ernest Oborny z Krapkowic.

W 1963 r. parafię Lasowice Wielkie objął pastor Rudolf Pastucha. Rozpoczynał tutaj pracę jak misjonarz - od zera. Wraz z żoną - Edytą Pastucha - zamieszkał na stałe w Lasowicach Małych, gdzie zaadoptował do celów mieszkalnych pomieszczenia dawnego przedszkola przy miejscowej kaplicy ewangelickiej. Za jego kadencji nastąpiło ożywienie życia parafialnego, a praca duszpasterska wśród młodzieży pokonfirmacyjnej zaczęła odbywać się regularnie przez cały rok. W każdą niedzielę odbywały się szkółki religijne prowadzone przez pastorową. W latach 60. uczęszczało na nie 160 dzieci.

Po wyborze pastora Rudolfa Pastuchy na seniora diecezji katowickiej (począwszy od stycznia 1992 r. godność seniora zastąpiona została tytułem biskupa), w 1981 r. opiekę duszpasterską w parafii objął absolwent chrześcijańskiej akademii teologicznej - Henryk Mach, który w styczniu 1983 r. ordynowany został w kościele oleskim. Pod koniec tegoż roku wikary Mach przeniesiony został do Ustronia, a administratorem parafii został pastor Zbigniew Kowalczyk, który pełnił tę funkcję do końca czerwca 1989 r.

Od sierpnia 1989 r. pracę w parafii rozpoczął pastor Waldemar Szajthauer, który w styczniu 1992 r. mianowany został jej administratorem. Dzięki jego wytężonym, prowadzonym od 1990 r. staraniom, 13 czerwca 1997 r. parafia odzyskała odebrane jej przez władze komunistyczne nieruchomości w Oleśnie: dom parafialny i plebanię. Pastor Waldemar Szajthauer pozostawał w partnerskich stosunkach z parafiami z terenu Niemiec: Hückelhoven (Nadrenia Północna-Westfalia) i Wildau (Branderburgia).

1 marca 1998 r. parafię objął jako wikariusz pastor Ryszard Pieron, który 3 grudnia 2000 r. został wybrany na jej proboszcza.

 6784 Czytań - Drukuj
Strona 10 z 12 << < 7 8 9 10 11 12 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by