www.lasowice.euPastucha Rudolf
Rudolf Pastucha
NAZWISKO i imię (płeć):PASTUCHA Rudolf (M)
nazwisko panieńskie:
urodzony/a:16 września 1936, Zamarski
ochrzczony/a, wiara:
rodzice:
rodzeństwo:
zawarł(a) związek małż.:
współmałżonek:Pastucha Edyta (1942-2008)
dzieci:
mieszkał(a):
wykształcenie:1963, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
zawód / zajęcie:biskup ewangelicki; 20 października 1963 ordynowany; 1963-1980 proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Lasowice Wielkie; 1980-2002 proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Bytom-Miechowice; 1974-1981 konsenior, 1981-2001 senior/biskup diecezji katowickiej (w 1992 r. godność seniora zastąpiona została tytułem biskupa); obecnie w stanie spoczynku


W 1963 r. zaadoptował na plebanię Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Lasowice Wielkie pomieszczenia dawnego przedszkola przy kaplicy ewangelickiej w Lasowicach Małych. Za jego kadencji w Lasowicach nastąpiło ożywienie życia parafialnego.

Źródło

• A. Pawlik, Dzieje parafii ewangelickiej w Oleśnie Śl., [w:] Rosenberger Treffen - Spotkanie Oleśnian
• www.luteranie.pl/ewangelik


Krótkie wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości

Kierownikiem szkoły był pan Ludwik Kobiela, wielki patriota i dobry pedagog. Bolesne przeżycia drugiej wojny światowej owocowały u niego antypatią do wszystkiego, co rzekomo było niemieckie. Nie podobało mu się również moje imię, którego jednak mimo presji nie zmieniłem.

Prawie wszyscy uczniowie byliśmy ogarnięci pasją śpiewania, a zapalał ją w nas niezmordowany w tym względzie pan Kobiela. Podczas jednej próby generalnej tak mocno i żywo dyrygował, że pomagał sobie tupaniem nogą. Stał wtedy na krześle, aby nas dobrze widział. Jedno z uderzeń nogą było tak mocne, że znalazła się po drugiej stronie siedzenia. Energiczne próby owocowały tym, że zawsze byliśmy pierwsi lub jednymi z pierwszych spośród chórów szkolnych.

Jednym z nauczycieli był pan Karol Kłoda, tęgi i rosły mężczyzna. Biada uczniowi, gdy czegoś się nie nauczył. Dziecięce ciało boleśnie odczuwało jego rękę.

Chłopcy ogarnięci byli zapałem kopania w piłkę. Pamiętam nasze przygotowania a następnie mecz piłki nożnej z rówieśnikami z Cieszyna - Bobrku. Naśmiewali się i wytwarzali psychozę strachu rozgłaszając, że grać będzie "krasula" Zamarski z "iskrą" Bobrek. No cóż, jednak "krasula" wówczas wygrała.

Wiele miłych wspomnień mam z czasów Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, ale pamiętam, że były kłopoty z powodu mego pochodzenia społecznego. Ojciec był przecież jednym z większych "kułaków" zamarskich, co wówczas równało się z dyskryminacją społeczną. Przeżyło się tę "hańbę", jak również i to, co miało "ruszyć z posad bryłę świata".

Poszedłem za głosem powołania. Jest tylko jeden prawdziwy Pan, Bóg w Jezusie Chrystusie. Jemu zaufałem, tej jedynej pewnej drodze i prawdzie życia. Zaufałem Jemu i Jego sprawie służąc Kościołowi umiłowanemu poprzez pracę w Szkółkach Niedzielnych i chórze kościelnym. Swe życie poświęciłem pracy parafialno-diecezjalnej i ogólnokościelnej.

Nierzadko słyszeliśmy w szkole zamarskiej - dzieci, dzieci, co z was wyrośnie? A jednak coś wyrosło. Wypełniają się nieustannie słowa nauki biblijnej - "I to co jest niskiego u świata i co wzgardzone, wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić". (I Kor. 1,28) i "Nie wy mnie wybraliście, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydali i aby owoc wasz był trwały" (Ew. Jana 15,16). Soli Deo Gloria!

ks. bp Rudolf Pastucha

Źródło

www.zamarski.republika.pl


Wspomnienie ze służby duszpasterskiej w Lasowicach

(...) Przez prawie dwadzieścia lat pełniłem posługę duszpasterską w pięciu ośrodkach: Lasowice Wielkie (parafia) i w filiałach: Lasowice Małe, Olesno Śląskie, Fosowskie i Zawadzkie.

(...) W parafii w Lasowicach Wielkich i Oleśnie Śląskim plebanie zostały nam odebrane. W Lasowicach Małych, z dawnego przedszkola dobudowanego do kaplicy, po jego przebudowie mogłem mieć "cztery ściany". Na nabożeństwa i wszelkie zajęcia parafialne, nieco później mogłem dojeżdżać skuterem "Osa".

Prac remontowych nie brakowało. Nie były one przeszkodą w pracy duszpasterskiej. Uważam, że siostra Jadwiga Kunert miała rację, gdy powiedziała: "ksiądz rozpoczyna tutaj pracę jak misjonarze, którzy czasami rozpoczynają wszystko od zera".

W parafii nie było sali parafialnej. Lekcje religii, szkółki niedzielne [w latach 60. uczęszczało na nie 160 dzieci], lekcje konfirmacyjne i pokonfirmacyjne, zebrania młodzieży [zajęcia młodzieżowe prowadzone były też przez Edytę Pastucha], próby chóru w Oleśnie, Lasowicach Wielkich i Małych - który założyłem, prowadziłem i byłem jego dyrygentem - wszystko odbywało się w kościele, a nawet w domach prywatnych. Tam nie brakowało chleba powszedniego, lecz był głód Słowa Bożego. (...)

ks. bp Rudolf Pastucha

Źródło

• R. Pastucha, Boży plan, błogosławiona służba, [w:] "Zwiastun", 2005, nr 18, ss. 11-12


 2837 Czytań - Drukuj
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by