www.lasowice.euGmina Lasowice Wielkie
Insygnia gminy

Herb
Herb Gminy Lasowice Wielkie
Godło w tarczy hiszpańskiej, stosowanej w okresie wczesnogotyckim na terenie Niemiec i na Śląsku. Tło tarczy złote.

Centralną część zajmuje wieża kościoła, zwieńczona hełmem, nad którym kula i krzyż, wszystko czarne. Kruchta wieży z bramą, w niej otwarte na oścież, zielone skrzydła. Wejście zamknięte półkoliście, w kolorze tła, dające efekt prześwitującej głębi oraz wzmacniające sylwetkę dominaty. Symbol ten wskazuje na istnienie w gminie najprawdziwszej perły architektonicznej regionu - kościołów drewnianych.
Od wieży wyrastają jakby z jej boków drzewa, o pniach czarnym, symetrycznie po jednym z każdej strony. Ich korony - zielone, kształtem przypominają płaty płuc, na tle których czarne gałęzie, z liśćmi w drzewie prawym oraz kępami szpilkowymi w lewym. Drzewa, dające wrażenie uskrzydlenia wieży, nawiązują do istnienia w przeszłości leśnych gęstwin na tym obszarze, których na terenie gminy dość znaczne połacie pozostały do dzisiaj.
W dolnej części poziome, pofalowane pasy, na przemian błękitne i srebrne. Symbol ten obrazuje wodę. Poniżej wypełnienie zielenią, podkreślające motyw przyrodniczy.

Tarcza wpisana w czarny kartusz, nawiązujący formą do ludowych, przyołtarzowych obramień ze starych, drewnianych kościołów. Kształt ten podkreśla związek regionu z przeszłością.

Nad tarczą klejnot w postaci wieńca zbożowego, zwróconego półkoliście ramionami ku górze. Pośrodku gałązka z kłosem owsa. Całość złota, przetykane zielenią i czernią. Symbol ten nawiązuje do rolnictwa w gminie.

Herb zaopatrzony w suport, zwany inaczej bocznicami lub trzymaczami. Są to złote jelonki, podrysowane dla lepszej ekspozycji czernią, symetrycznie po jednym z każdej strony. Jelonki stoją, ujmując przednimi kopytkami z góry i z boku kartusz z herbem. Ich grzbiety po stronie zewnętrznej oraz tylne kopyta pokrywają płomienne grzywy. Głowy, udekorowane porożem w kształcie małych koron, mają zwrócone do tyłu, z pyszczków wystają im czerwone języczki.
Zastosowanie tego symbolu odwołuje się do legendy, zgodnie z którą jelonki te, istniejące w tych śląskich borach od pradawnych czasów, zobowiązane zostały do przejmowania na siebie zagrożeń ognia w świętych miejscach. Przenoszą ten ogień w głąb wilgotnych ostępów leśnych i wygaszając go wracają do własnej barwy, własnego umaszczenia; tylko ich korony pozostają złote. Jak przed wiekami i dziś pełnią swą służbę dla śląskiego ludu.

Pod kartuszem podwieszona winieta, odchodząca od jelonków, zielona, pokryta literami kroju pochodnego antyku, srebrnymi, w tekst: Gmina + Lasowice Wielkie + Gmina.

Chorągiew
Chorągiew Gminy Lasowice Wielkie
3 poziome pasy (wstęgi), jednakowej szerokości, kolejno: zielony, czarny, i ciemnozłoty. W układzie pionowym ciemnozłoty jest po prawej stronie i przy drzewcu, w układzie poziomym zielony u góry.

Przy wprowadzeniu do chorągwi tarczy herbowej z godłem zajmuje ona miejsce na tle czarnego, w odległości szerokości jednego pasa, w układzie pionowym na górze, a w układzie poziomym przy drzewcu.

Forma uroczysta chorągwi zawiera cały układ heraldyczny, stosowany jw.

Całość układu heraldycznego na tle popielatym, lekko wpadającym w niebieski, przy czym w ujęciu w formę uroczystą chorągwi na tle ciemnozielonym.12

 9087 Czytań - Drukuj
Strona 3 z 5 < 1 2 3 4 5 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by