www.lasowice.euWalory kultury
Dwór w Lasowicach Małych

Dwór w Lasowicach Małych
Zbudowany w 1617 r. przez von Dambrowków, jako podstawowy element założenia dworsko-parkowego; przebudowany w II poł. XIX w. Po II wojnie światowej znacjonalizowany, wykorzystywany głównie przez PGR. W latach 90. XX w. porzucony, popadł w ruinę. W 1994 r. obecny właściciel - Agencja Nieruchomości Rolnych - wyremontował jedynie dach; nadto dwór został podpalony wewnątrz, ogień szczęśliwie udało się ugasić.

Konstrukcja murowana z cegły, otynkowana, na podmurówce z kamienia, piętrowa, podpiwniczona, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Zewnętrzne elewacje czteroosiowe, front zwrócony ku zachodowi. Dach czterospadowy kryty dachówką, z krótką kalenicą na osi sieni. Piwnice wysokie, sklepione kolebkowo. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi, przy której jednobiegowa klatka schodowa. W części północnej sala nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami o dekoracji stiukowej, podkreślającej szwy sklepienia i tworzącej cztery płyciny o formie czteroliścia przenikającego się z kwadratem; listwy stiukowe z motywami paciorkowymi. W części wschodniej dwuprzęsłowa sala sklepiona kolebkowo-krzyżowo. Pozostałe pomieszczenia zmodernizowane. Wejście z sieni do sali od północy prostokątne, ujęte drewnianym portalem z kolumienkami ozdobionymi wicią roślinną, podtrzymującymi zwieńczenie ze sterczynami, muszlą i maszkaronami i dekoracją małżowinową oraz kartuszem z datą 1617. Ponad portalem kartusz herbowy w obramieniu małżowinowym z I poł. XVII w.

W otoczeniu m.in. spichlerz z poł. XIX w., park ze starodrzewem, staw.

Obecnie teren założenia jest w całości odgrodzony od sąsiadujących obiektów i w nadziei na pojawienie się chętnego do restauracji zabytku strzeżony przez mieszkańców pobliskich domów oraz pracowników zakładów na terenie d. PGR.

Więcej informacji o dworze

 7199 Czytań - Drukuj
Strona 14 z 17 << < 11 12 13 14 15 16 17 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by