www.lasowice.euKościół
Z 1447 r. pochodzi pierwsza wzmianka potwierdzająca istnienie kościoła w Lasowicach Małych, jako jednego z pięciu w najbliższej okolicy. Następny, stojący do teraz kościół, wzniesiono w 1688 r. Budowniczymi byli ewangelicy, mimo że już 1653 r. utracili prawo do tej świątyni. Co do tego zgodne są chyba wszystkie bardziej lub mniej oficjalne źródła. Dodać jedynie należy, iż za główny powód konieczności budowy nowego kościoła wymieniany jest pożar, który strawił poprzednika.

W latach 1679 i 1687/88 w kościele w Lasowicach Małych przeprowadzono wizytacje. Wynika z tego, że odbyły się one tuż przed owym pożarem.

Wypisy ze sprawozdań wizytacyjnych (tłumaczenie poniżej)
- z roku 16791- z roku 1687/882


Wizytacja w dniu 26 sierpnia 1679 r.
We wiosce Minore Lassawic [Lasowice Małe] kościół filialny jest własnością szlachcica Dubrawka i należy do parafii Bodenland [Bogacica]. Wizytowany w dniu 26 sierpnia 1679 r., gdzie obecnie luteranie się zgromadzają; [kościół] jest na 18 łokci długi i na 12 szeroki, ma trzy okna. Dobudowana jest zakrystia z drewna i wewnątrz wyposażona w malowidła, podłoga jest z cegieł. Wieża po stronie zachodniej ma 4 dzwony. Ołtarz nie jest poświęcony (konsekrowany), jedynie ozdobiony obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Bielizna ołtarzowa jest w porządku, celebruje się na kamieniu relikwijnym. Tabernakulum nie ma, bo Przenajświętszy Sakrament nie przechowuje się tutaj. Studzienka chrzcielna z miedzianą czarką (szalką) jest czysta, ma drewnianą podstawkę. Kościelny inwentarz: 1 srebrny kielich z pateną, 1 mszał, 1 ornat, 3 humerały, 2 białe alby, 3 wianuszki, 1 zasłona na kielich, 1 ręcznik do wycierania kielicha (purifikatorium), 1 palla, 3 komże, 1 para lichtarzy z cyny i lichtarz drewniany z ozdobą srebrną. W skrzynce na datki ofiarne nie ma pieniędzy, bo w kościele dysponuje pan luterański. Wiarygodni świadkowie donieśli mi, że ten kościół jako nieruchomy majątek dwa pola posiadał, które uprawiane i z których plony zbierane były przez kaznodziejów pomocniczych (pastorów ewangelickich). Ci kaznodzieje mieli też plebanię z ogrodem - których miejsce mi pokazano - którą sobie przywłaszczyli. Słudzy Słowa zostali wypędzeni i kościoły przejęte. Ten już przytoczony pan Dubrowka przywłaszczył sobie owe probostwo (plebanię) z ogrodem i Kościół obrabował ze swoich [czyli kościelnych] posiadłości. Ojcami kościelnymi są: Georg Borimski i Jakob Kokur.

Wizytacja w 1687/88 r.
Drugi ["drugi" dlatego, bo jako pierwszy opisany jest kościół w Lasowicach Wielkich] kościół filialny w Minori-Lassowitz [Lasowice Małe], leży on w odległości jednej małej mili od kościoła farnego; on był w rękach kacerzy (heretyków). Patronem kościoła jest apostoł Jakobus Starszy; [kościół] nie jest konsekrowany, jest w całości z drewna i ze starym obiciem z desek. Zakrystia jest z drewna, po stronie ewangelii [czyli po lewej]. W kościele pochowani są luteranie. Ołtarz jest bez balustrady. Nadto jest jeden mały ołtarz i jedna zwykła ambona z drewna po stronie epistolarnej [czyli po prawej]. Nie ma krużganka. Chrzcielnica jest z drewna po stronie ewangelii, w niej woda święcona w metalowej miednicy (misce), jest zamknięta. Krzyżmo Święte przynosi się z kościoła parafialnego. Najświętszy Sakrament nie deponuje się tutaj. Podłoga jest całkowicie z cegieł. Uroczystość poświęcenia kościoła obchodzi się w niedzielę po Jakubie (Jakobus). Przy kościele jest drewniana wieża z dwoma dzwonami. Dach jest w dobrym stanie. Kaplica cmentarna z drewna jest w porządku. Do kościoła należy tylko ta wioska. Pan patronacki tak jak przy kościele macierzystym [czyli w Bodland; dowiadujemy się o tym z poprzedniego sprawozdania]. Dochody kościoła to tylko jałmużny i ofiary wiernych jak i też datki zbierane do woreczka. Spis inwentarza wykonany przez proboszcza.

 4923 Czytań - Drukuj
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by