www.lasowice.euAbraham Weigert - dziadek noblisty zaangażowany w Lasowicach Małych
14 marca 1854 r. w śląskim mieście Strehlen [Strzelin] przyszedł na świat syn Ismara Ehrlich i Rosy z d. Weigert - Paul Ehrlich. W 1883 r. zawarł on związek małżeński z Hedwig Pinkus. Zmarł 20 sierpnia 1915 r. w Bad Homburg vor der Höhe w Hessen. Uzyskał tytuł profesora medycyny, był biologiem, bakteriologiem, chemikiem i lekarzem, pionierem chemioterapii, wynalazcą salwarsanu.
W 1908 r. za prace nad immunologią uhonorowany został - jako pierwszy Ślązak - nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Podobiznę noblisty uwidoczniono na banknocie o nominale 200 marek niemieckich.

Matka noblisty to Rosa Weigert, urodzona w 1826 r. w Rosenberg OS. [Olesno Śl.]. Wyszła ona za mąż za Ismara Ehrlich (ur. 1818, zm. 1898). Zmarła w 1909 r.

Babka noblisty ze strony matki to Rosa Cohn a. Kohn, urodzona w 1791 r. w Praszce. Wyszła ona za mąż za Abrahama Weigert (ur. 1785, zm. 1868). Zmarła w 1866 r. Małżeństwo to mieszkało w Oleśnie. Tam też, w północnej pierzei rynku, znajdował się prowadzony przez nich sklep.

Dziadek ze strony matki, mąż Rosy Kohn - Abraham Weigert - nie tylko jednak tym się trudnił. Był sukiennikiem, potasznikiem, gorzelnikiem i piwowarem. W dokumencie historycznym obok tych profesji znajdujemy wymienione 4 nazwy miejscowości: Bischdorf [Biskupice], Rosenberg Oberschl. [Olesno na Górnym Śląsku], Wyssoka [Wysoka] i Lassowitz. Któraś z nich raczej na pewno jest miejscem jego urodzenia.

W spisie mieszkańców wyznania mojżeszowego z marca 1812 r. w Klein Lassowitz [Lasowice Małe] wykazane są jedynie dwie rodziny żydowskie: Samuel Löbel Böhm i Moses Löbel Schweitzer. Skąd więc ta wzmianka o Lasowicach przy Abrahamie Weigercie?

Gdzieś w tych okolicach znajdowała się potażarnia Weigerta (jeśli w ogóle trudnił się produkcją potażu, a nie tylko jego handlem)
Kirkut w Oleśnie Śl.
Odpowiedź na to pytanie może dać nazwa dawnego przysiółka Lasowic Małych - Pottaschina a. Pottaschnia. Jego nazwa wywodzi się z niemieckiego słowa Pott-Asche - "popiół w garnku" oraz z holenderskiego potas(ch) i znaczy po polsku "potaż" (dawniej "potasz"). Substancja ta (węglan potasu) ówcześnie otrzymywana była z popiołu drzewnego.

Z dużym prawdopodobieństwem można zatem przypuszczać, że dziadek Paula Ehrlicha prowadził na skraju leśnych ostępów w lasowickiej Potaśni mały zakład produkujący potaż, na pamiątkę czego pozostała nam ta właśnie nazwa geograficzna. Gdzie istniały pozostałe działalności Abrahama Weigerta, w szczególności gorzelnia i browar - tego nie wiemy.

Sama zaś Potaśnia leżała dokładnie przy drodze z Lasowic Małych do Gronowic, w około jednej trzeciej tej odległości, po prawej stronie. Jedynym śladem obecności przysiółka jest obecnie delikatnie zaczerwieniona od okruchów cegieł gleba. Jeszcze parę lat temu znajdowały się tam fundamenty domu (domów).

Z drugiej strony w kontekście omawianej działalności dziadka Paula Ehrlicha rozważyć należy już powoli zapominany fragment historii przemysłu w Oleskiem, mianowicie hutnictwo szkła. Było takich zakładów w regionie 5: w Bogacicy, Budzowie, Kozłowicach, Radawiu i najbliższe Lasowicom Małym - piece w Kolonii Oś i Tułach (występujące jako jedna huta). Najprawdopodobniej Abraham Weigert dostarczał niektórym z nich potaż, stanowiący surowiec do produkcji szkła. Mógł go jednak osobiście nie wytwarzać, a jedynie nim handlować.

W 1814 (lub 1812) r. założony został kirkut w Oleśnie Śl. (wcześniej wyznawców judaizmu grzebano na cmentarzu katolickim, przy kościele pw. Ciała Chrystusowego). Zachowało się na nim do dziś około 400 nagrobków. Najstarszy dotąd odnaleziony przez opiekującego się nekropolią przy ul. Młyńskiej - Andrzeja Suderę - pochodzi z 1847 r.1 Czy pośród nich są jeszcze groby rodzin Weigert, Böhm i Schweitzer? Warto by sprawdzić.

Zbadania wymaga też pokrewieństwo, jakie występuje pomiędzy Abrahamem Weigert, jego córką - Rosą, oraz jego wnukiem - Ismarem Ehrlich a Nathanaelem Pringsheim - pochodzącym z Oleskiego wielkim botanikiem śląskim.

Przypisy

1 - Tmk, Pięć lat z historią, [w:] "Nowa Trybuna Opolska" z 17 listopada 2004

 3733 Czytań - Drukuj
name
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
ryszard.pieron@luteranie.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 6-9 kwietnia 2017 Pasyjne Dni Skupienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • 25 maja 2017 Wniebowstąpienie Pańskie, Przedstawienie Konfirmantów Lasowice Wielkie, godz. 17.00.
 • 4 czerwiec 2017 Zesłanie Ducha Świętego, Parafialne spotkanie przy ognisku.
 • 11 czerwca 2017 Święto Trójcy Świętej, Konfirmacja, Olesno godz. 11.00.
 • 15-18 czerwca 2017 Ewangelickie Dni Kościoła, Program oficjalny.
 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Zapraszam na kolejne spotkanie, dla młodzieży (nieco)starszej i singli naszego Kościoła. Tym razem spotkanie odbędzie się w Betanii koło Bielska Białej i będzie miało charakter Noworoczno-karnawałowy.
  Bardzo zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
  Trzeba potwierdzić swój udział, koszt pobytu ok. 200 zł.
  Spotkanie rozpoczyna się kolacją w piątek 13 stycznia 2017, kończy się w niedziele- obiadem.
  Kontakt ks. Ryszard Pieron 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl
  Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2014 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by