www.lasowice.euZarys historii oleskich Żydów
Izraelowi, bratu starszemu uszanowanie, braterstwo, pomoc na drodze ku jego dobru wiecznemu i doczesnemu. Równe we wszystkim prawo

Adam MickiewiczO żydowskiej kulturze, jaka zakwitła na Górnym Śląsku i w naszym mieście Oleśnie, możemy niestety już mówić wyłącznie w czasie przeszłym. Dotyczy to zarówno kultury utrwalonej w j. hebrajskim, w jidisz, jak i tej, która za pośrednictwem innych języków, zwłaszcza niemieckiego i angielskiego, stała się własnością ogólnoludzką. A jest to kultura imponująca swoją okazałością. Aż siedmiu urodzonych na Śląsku Żydów zostało laureatami Nagrody Nobla, wśród których twórca nowoczesnej chemioterapii Paul Ehrlich miał dziadków Weigert mieszkających przy oleskim rynku w XIX w. [zobacz: Abraham Weigert - dziadek noblisty zaangażowany w Lasowicach Małych - przyp. wł.]

Zainteresowanie kulturą żydowską w ostatnich latach rośnie, dlatego zanim zaprezentuję w zarysie przeszłość oleskich Żydów, pragnę poświęcić nieco uwagi historii tego narodu od jego zarania i następnie ich dziejom w Polsce i na Górnym Śląsku.

Naród żydowski to lud semicki określany wieloma nazwami: Izraelici, Hebrajczycy, Judejczycy czy Żydzi.

Nazwa Izrael (hebr. ִבְרִית) pochodzi z Biblii Starego Testamentu z Ks. Rodzaju 32,29 i oznacza "tego, który walczy z Bogiem" (nie przeciwko Bogu). Takie imię otrzymał patriarcha Jakub. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że słowo "Izrael" pochodzi od czasownika "śarar" i oznacza: "Bóg zasad" albo "Bóg osądzający". Jeszcze inni tłumaczą to słowo jako "książę (mocny przed) lub u Boga" lub "walczący". Z potomków Jakuba powstał biblijny naród, nazywany powszechnie Izraelitami lub "Dziećmi Izraela". Pierwsze historyczne użycie słowa "Izrael" pochodzi ze Steli Merenptaha, datowanej na okres 1224-1208 p.n.e.

Kolejna nazwa Hebrajczycy wywodzi się od hebrajskiego słowa "Habiru" - starożytnego określenia jednego z koczowniczych plemion semickich, zamieszkujących rejon Syropalestyny.

Określenie Judejczycy inaczej Żydzi pochodzi od Judy - imienia jednego z 12 synów biblijnego patriarchy Jakuba oraz późniejszej nazwy jednego z 12 pokoleń Izraela. Plemiona Judy oraz Symeona zamieszkały w południowej części Palestyny, gdzie też znajdowała się Jerozolima, późniejsza stolica całego Izraela a następnie, po podziale państwa Salomona, Królestwa Judy. Lud ten nazywany "narodem wybranym", to początkowo garstka nomadów wędrujących ze swoimi stadami kóz i owiec skrajem żyznej Mezopotamii, których praojciec Abraham - Ojciec Narodów wyszedł z Ur Chaldejskiego do Ziemi Obiecanej do Kanaanu.

Ok. 1800 r. p.n.e. dotarły pierwsze plemiona jedynych w starożytnym świecie wyznawców monoteizmu do Palestyny. Tam w Sychem Abraham zawarł przymierze z Bogiem. Tak zaczyna się historia trzech patriarchów: Abrahama, Izaaka, Jakuba. Syn Jakuba - Józef sprzedany przez braci dotarł do Egiptu stając się potężnym zarządca całego tego kraju. Ok. 1700 r. p.n.e. część plemion przenika do egipskiej Delty.

Po Józefie wątek rwie się znów na lat czterysta, po czym historia narodu żydowskiego zaczyna się jeszcze raz na nowo, tym razem od Mojżesza. Pobyt Żydów w kraju nad Nilem określa się mianem okresu niewoli, z której wywiódł ich wybrany przez Boga Izraela Mojżesz. Jemu objawił się jedyny Bóg w krzewie ognistym jako Pan jego praojców podając swoje imię JAHWE - "Jestem, który jestem", czyli jestem zawsze. Imię to jest jednak zbyt święte aby je wymieniać.

 6779 Czytań - Drukuj
Strona 1 z 17 1 2 3 4 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi


 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by