www.lasowice.euZarys historii oleskich Żydów
Izraelowi, bratu starszemu uszanowanie, braterstwo, pomoc na drodze ku jego dobru wiecznemu i doczesnemu. Równe we wszystkim prawo

Adam MickiewiczO żydowskiej kulturze, jaka zakwitła na Górnym Śląsku i w naszym mieście Oleśnie, możemy niestety już mówić wyłącznie w czasie przeszłym. Dotyczy to zarówno kultury utrwalonej w j. hebrajskim, w jidisz, jak i tej, która za pośrednictwem innych języków, zwłaszcza niemieckiego i angielskiego, stała się własnością ogólnoludzką. A jest to kultura imponująca swoją okazałością. Aż siedmiu urodzonych na Śląsku Żydów zostało laureatami Nagrody Nobla, wśród których twórca nowoczesnej chemioterapii Paul Ehrlich miał dziadków Weigert mieszkających przy oleskim rynku w XIX w. [zobacz: Abraham Weigert - dziadek noblisty zaangażowany w Lasowicach Małych - przyp. wł.]

Zainteresowanie kulturą żydowską w ostatnich latach rośnie, dlatego zanim zaprezentuję w zarysie przeszłość oleskich Żydów, pragnę poświęcić nieco uwagi historii tego narodu od jego zarania i następnie ich dziejom w Polsce i na Górnym Śląsku.

Naród żydowski to lud semicki określany wieloma nazwami: Izraelici, Hebrajczycy, Judejczycy czy Żydzi.

Nazwa Izrael (hebr. ִבְרִית) pochodzi z Biblii Starego Testamentu z Ks. Rodzaju 32,29 i oznacza "tego, który walczy z Bogiem" (nie przeciwko Bogu). Takie imię otrzymał patriarcha Jakub. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że słowo "Izrael" pochodzi od czasownika "śarar" i oznacza: "Bóg zasad" albo "Bóg osądzający". Jeszcze inni tłumaczą to słowo jako "książę (mocny przed) lub u Boga" lub "walczący". Z potomków Jakuba powstał biblijny naród, nazywany powszechnie Izraelitami lub "Dziećmi Izraela". Pierwsze historyczne użycie słowa "Izrael" pochodzi ze Steli Merenptaha, datowanej na okres 1224-1208 p.n.e.

Kolejna nazwa Hebrajczycy wywodzi się od hebrajskiego słowa "Habiru" - starożytnego określenia jednego z koczowniczych plemion semickich, zamieszkujących rejon Syropalestyny.

Określenie Judejczycy inaczej Żydzi pochodzi od Judy - imienia jednego z 12 synów biblijnego patriarchy Jakuba oraz późniejszej nazwy jednego z 12 pokoleń Izraela. Plemiona Judy oraz Symeona zamieszkały w południowej części Palestyny, gdzie też znajdowała się Jerozolima, późniejsza stolica całego Izraela a następnie, po podziale państwa Salomona, Królestwa Judy. Lud ten nazywany "narodem wybranym", to początkowo garstka nomadów wędrujących ze swoimi stadami kóz i owiec skrajem żyznej Mezopotamii, których praojciec Abraham - Ojciec Narodów wyszedł z Ur Chaldejskiego do Ziemi Obiecanej do Kanaanu.

Ok. 1800 r. p.n.e. dotarły pierwsze plemiona jedynych w starożytnym świecie wyznawców monoteizmu do Palestyny. Tam w Sychem Abraham zawarł przymierze z Bogiem. Tak zaczyna się historia trzech patriarchów: Abrahama, Izaaka, Jakuba. Syn Jakuba - Józef sprzedany przez braci dotarł do Egiptu stając się potężnym zarządca całego tego kraju. Ok. 1700 r. p.n.e. część plemion przenika do egipskiej Delty.

Po Józefie wątek rwie się znów na lat czterysta, po czym historia narodu żydowskiego zaczyna się jeszcze raz na nowo, tym razem od Mojżesza. Pobyt Żydów w kraju nad Nilem określa się mianem okresu niewoli, z której wywiódł ich wybrany przez Boga Izraela Mojżesz. Jemu objawił się jedyny Bóg w krzewie ognistym jako Pan jego praojców podając swoje imię JAHWE - "Jestem, który jestem", czyli jestem zawsze. Imię to jest jednak zbyt święte aby je wymieniać.

 5045 Czytań - Drukuj
Strona 1 z 17 1 2 3 4 > >>
TVP3 Katowice
Chrześcijańska Telewizja Internetowa

Przedostatnia środa miesiąca godz. 17.35 | „Sola Scriptura…” - cykl programów pokazujący społeczność polskich ewangelików. Audycje poświęcone są istotnym wydarzeniom z życia Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego. W kolejnych odcinkach cyklu przedstawione są działania kościoła oraz wyjątkowe historie ewangelików.

Kontakt
Parafia Ewangelicko-Augsburska Lasowice Wielkie
Proboszcz: Ryszard Pieron
ul. Odrodzenia 23,
46-280 Lasowice Wielkie
tel. 77 414 82 14
lasowice@luteranie.pl
pieron@escobb.com.pl
Plan Nabożeństw
SWIFT/BIC: BPKO PL PW
IBAN: PL 41 1020 3668 0000 5302 0116 9390
Zapowiedzi

Zapowiedzi

 • 10-20 sierpnia 2017 Wczasy na Mazurach dla młodszych i starszych.

 • Konkurs filmowy – Dziedzictwo Reformacji – 500 lat Reformacji
  Konkurs fotograficzny 500 LAT REFORMACJI 2017

  Wczasy na ewangelickiej Ziemi w Jubileusz 500 Lat Reformacji

  Poznajemy Pierwsze Protestanckie Państwo, czyli objazdowa wycieczka dla młodszych i starszych. Mieszkamy : Warszawie, a na Mazurach w Sorkwitach. Termin: 10-20 sierpnia 2017 10 dni - 10 noclegów/ rodzinne pokoje z łazienkami. Cena dziecka do 14 lat: 500,00 zł. Dorosły 1500,00 zł. Cena zawiera: 1 nocleg w Warszawie, 1 śniadanie w Warszawie, 9 noclegów w Sorkwitach, 9 śniadań, 9 obiadów, 9 kolacji, przejazd tam i powrót. Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych, wszelkich biletów, wejść do muzeów i ośrodków rekreacji,

  Plan wycieczki:

  Czwartek 10 sierpień 2017 Wyjazd z Lasowic Wielkich. godz. 13.00 Przyjazd do Warszawy, zakwaterowanie, /kolacja we własnym zakresie, czas wolny, spacer po Starym Mieście/, nocleg, śniadanie w Centrum Luterańskim, ChAT, wykwaterowanie, przejazd lub przejście do Muzeum Kopernika, lub Muzeum Żydów Polskich, lub Muzeum Powstania Warszawskiego, w godzinach popołudniowych wyjazd z Warszawy do Sorkwit, zakwaterowanie, kolacja.

  Piątek 11 sierpnia 2017 -Niedziela 20 sierpnia 2017 pobyt na Mazurach i nad morzem, zwiedzamy: Ryn, Mrągowo, Mikołajki, Pasym, Kętrzyn, Olsztyn, Giżycko i inne miejscowości związane z Reformacją i naszym Kościołem , także Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w Mikołajkach lub w Giżycku w planie wycieczka statkiem, Święta Lipka, itp.

  W planie podczas pobytu na Mazurach 1 dniowa wycieczka nad morze do Stegny, lub Krynicy Morskiej lub do Gdańska, w zależności od wspólnych ustaleń i pogody

  Wstępny wyliczenie ilości pokonanych kilometrów: Lasowice W. – Warszawa ok. 300 km. Warszawa – Sorkwity ok. 200 km. Objazd po Mazurach ok. 350 km. Sorkwity - wycieczka nad morze ok. 200 km + powrót 200 km = 400 km. Sorkwity- Lasowice Wielkie 550 km. Pokonamy ok. 2000 km.

  Ważna informacja: Osoby zainteresowane wyjazdem proszę o zadeklarowanie woli wyjazdu do 31 grudnia 2016r. w miesiącu styczniu 2017 nastąpi podpisanie umowy na wyjazd i wpłacenie zaliczki w wysokości 500 zł. od osoby dorosłej i 200 zł. od dziecka. Pozostałe zobowiązanie płatne do 15 lipca 2017r.

  Więcej informacji i zapisy: ks. Ryszard Pieron tel. 774148214 ryszard.pieron@luteranie.pl Organizator:
  Lasowicki Dom Tolerancji i Kultury,
  Parafia Ewangelicko - Augsburska Lasowice Wielkie
  ks. Ryszard Pieron

  Strony Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  Luteranie Diakonia CME Duszpasterze Dekada Lutra Marcin Luter Chrześcijańska Telewizja Internetowa Zwiastun WARTO
 • Diecezja katowicka
 • Blog Biskupa
 • Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa
 • OrdynacjaKobiet.pl

 • Nasza strona na facebooku Kościół Ewangelicko - Augsburski Parafia Lasowice Wielkie
  Biblia w internecie
 • biblia-online.pl
 • biblia-internetowa.pl
 • biblia.info.pl

 • 2010-2017 ©

  Powered by v6.01.14 | Darthanian by | Site and contents copyright by