W latach 1900 – 1910 systematycznie wzrastała liczba członków Parafii ewangelickiej w Oleśnie, To spowodowało podjęcie decyzji, zainicjowanej przez pastora Maximiliana Sękowskiego, ówczesnego proboszcza Parafii, aby przez powstanie ewangelickiego domu parafialnego – centrum parafialnego, stworzyć punkt wsparcia i edukacji dla potrzebujących pomocy mieszkańców Olesna. A jednocześnie powstanie w nieruchomości centrum życia ewangelickiej społeczności. Budowę nieruchomości, rozpoczęto 1 kwietnia 1912 r., a 27 października 1913 r. generalny superintendent – biskup wrocławski, poświęcił nieruchomość.
W domu parafialnym mieściły się: szkoła ewangelicka, przedszkole i oddział sióstr diakonis. W budynku tym odbywały się m.in.: spotkania biblijne, spotykały się też gospodynie domowe, wspólnie wykonujące różnorakie czynności gospodarskie, i jednocześnie uczące się zawodu, prowadzono także – obok nauczania dzieci i młodzieży – nauczanie dorosłych.
I wojna światowa, dotknęła mieszkańców Olesna i okolicy, też silnie oleską wspólnotę ewangelicką. Pomieszczenia domu parafialnego i czasowo także Kościół ewangelicki zaadaptowane zostały na szpital polowy. Lazaret, w którym opiekowano się rannymi żołnierzami niezależnie od ich wyznania i narodowości, prowadziła pastorowa Elisabeth Sękowska. Przez prawie cały okres międzywojenny i w trakcie II Wojny Światowej nieruchomość wykorzystywana była przez Parafie ewangelicką i siostry diakonise z przeznaczeniem na opieką medyczną i edukacyjną. Po zakończeniu II Wojny Światowej i nastaniu nowej rzeczywistości ustrojowej i społeczno-narodowej. Budynek został upaństwowiony. Mieściły się w nim miedzy innymi, szkoła, internat dla dziewcząt, kasyno milicyjne i sklep meblowy.
Obecnie podobnie jak pierwotnym planie i zgodnie z potrzebami służył będzie miejscowej ludności- niezależnie od wyznania i narodowości, która będzie organizowała w jego przestrzeni własne inicjatywy integracyjne, edukacyjne, pomocowe i inne spotkania okolicznościowe.
Remont części nieruchomości sfinansowany został przez Diakonię Polską oraz ze środków Funduszu Rozwoju Kościoła. Podobnie jak ponad 100 lat temu ewangeliczna myśl wsparcia i pomocy, edukacji i otwartości dla drugiego człowieka w latach współczesnych ma miejsce.
Centrum Spotkań, Dialogu i Edukacji Pod Różą
1 Niedziela po Wielkanocy, 7 kwiecień 2024r.