Lasowice Małe – Klein Lassowitz1 to miejscowość położona w części Górnego Śląska zwanej Śląskiem Opolskim, na historycznej ziemi oleskiej. Według regionalizacji fizycznogeograficznej leży w obszarze makroregionu Niziny Śląskiej, w mezoregionie Równiny Opolskiej, nad rzeką Bogacicą, w prawobrzeżnym dorzeczu środkowej Odry.2 Administracyjnie znajduje się: od 1950 r. w województwie opolskim, od 1999 r. w powiecie kluczborskim, od 1973 r. w gminie Lasowice Wielkie, której organów do końca 2005 r. była siedzibą.
Wg stanu na 1 stycznia 2005 r. powierzchnia Lasowic Małych wynosi 2163 ha a liczba ludności – 553 mieszkańców.
Lasowice Małe lokowane były na prawie niemieckim przed 1292 r., znajdując się ówcześnie w granicach księstwa opolskiego, zhołdowanego Czechom, pod pozornym zwierzchnictwem których pozostawały do 1526 r., odkąd pod panowaniem niemiecko-pruskim (do 1740 r. Habsburgów, do 1918 r. Hohenzollernów), przechodząc w tym czasie przez ręce kolejnych właścicieli – rodów: Dambrowka, Hoym, Hohenlohe-Ingelfingen-Öhringen; w Polsce od 1945 r.
Lasowice Małe do 1936 r. nosiły nazwę Klein Lassowitz (początkowo Polnisch Lassowitz), następnie do 1945 r. ideologiczną Schlosswalden; odpowiednio zmieniały się nazwy części miejscowości i obiektów fizjograficznych w jej obrębie.
Lasowice etymologicznie tłumaczy się archaizmem lasowica, oznaczającym las, ludzi bytujących w lesie. Bogactwo przyrodnicze do dziś jest domeną Lasowic Małych – znajdują się one w całości w granicach obszaru chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie, pośród którego w szczególności pretendujące do miana rezerwatu przyrody Jezioro Czarne (Czarny Staw).
We względzie pozostałych atrybutów Lasowic Małych miejscowość, stanowiąca w przeszłości lokalny ośrodek administracyjno-gospodarczy, koncentrujący życie okolicznych społeczności, na przełomie XX i XXI wieku została zepchnięta na margines.
Równie niekorzystnie przedstawia się sprawa na tle potencjału turystycznego: kościół drewniany – perła górnośląskiej architektury zrekonstruowana prawdopodobnie w 1735 r., objęta Szlakiem Drewnianego Budownictwa Sakralnego – został niemalże doszczętnie ograbiony z bezcennego, oryginalnego wyposażenia, zaś obraz z ołtarza głównego zaginął – okoliczności tych spraw do dziś nie wyjaśniono; z kolei założenie dworsko-parkowe, pośród którego dwór z 1617 r., zostało zapuszczone, trudno też doszukać się skutecznych starań aktualnego właściciela w pozyskaniu inwestora, który podjąłby się restauracji tego zabytku.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kościół drewniany w Lasowicach Małych | Dwór w Lasowicach Małych | Zabytkowy spichlerz, w głębi gorzelnia w Lasowicach Małych | Gmach dawnej szkoły ewangelickiej w Lasowicach Małych |
Przede wszystkim miejscowość, przez wieki powiązana z Oleskiem, nagle jedną urzędniczą decyzją, mającą za bakier wolę lokalnej społeczności oraz lokalnych władz samorządowych, znalazła się pod zarządem Kluczborka, gdzie – jak i cała gmina – zatraciła swoją historycznie ukształtowaną tożsamość, a zarazem perspektywy rozwoju.
Do tego wszystkiego doszło pozbawienie Lasowic Małych historycznej roli ośrodka administracyjnego: w przeszłości miejscowość tworzyła samodzielną gminę, później gromadę, która następnie została wchłonięta przez reaktywowaną w dość przypadkowych okolicznościach gminę Lasowice Wielkie. Problem wytłumienia rangi Lasowic Małych nie był jednak początkowo tak widoczny, gdyż miejscowość wciąż stanowiła miejsce urzędowania organów lokalnej władzy. Wyrok zapadł wraz z podjęciem ostatecznej decyzji o bezwzględnym wyegzekwowaniu sformułowanego wraz ze wspomnianą reaktywacją gminy Lasowice Wielkie zapisu o tymczasowości jej siedziby w Lasowicach Małych.
![]() |
![]() |
Historyczny odcisk pieczęci *Gemeinde Klein-Lassowitz Kreis Rosenberg* [Gmina Lasowice Małe w powiecie oleskim], ok. 1840 r. | Dawna siedziba Urzędu Gminy w Lasowicach Małych |
Na szczęście i pozytywne rzeczy zaczęły się dziać. A wszystko to za sprawą powstania w Lasowicach Małych, jesienią 2003 r., Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury (LDTiK). Niejednym rodzicom spadły troski o ich dzieci, a jednocześnie udało się odratować budynek dawnej szkoły ewangelickiej, który mocno podniszczał stojąc bezpańsko od czasu zamknięcia ostatnio w nim działającej szkoły podstawowej.
![]() |
![]() |
Stan gmachu Lasowickiego Domu Tolerancji i Kultury: – po likwidacji działalności szkoły w 2000 r.3 |
|
![]() |
![]() |
– po zakończeniu remontu, wiosną 2007 r. |
Dom, choć w trudach, cały czas rozwija się, rozsławia Lasowice Małe, gminę i region.
W 2006 r. przy Lasowickim Domu Tolerancji i Kultury zainicjowały działalność: Punkt Konsultacyjny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, schronisko młodzieżowe, uruchomiono też pracownię komputerową.
W tym samym czasie staraniem Nadleśnictwa Kluczbork przy działającej w Lasowicach Małych nowowczesnej Wyłuszczarni Nasion otwarto Leśną Ścieżkę Edukacyjną im. Janusza Goebla.
Przypisy
1 – Dwujęzyczne oznaczenie nazwy miejscowości wynika z Uchwały Nr XXXIV-200/05 Rady Gminy Lasowice Wielkie z dnia 26 października 2005 r. w sprawie ustalenia dodatkowych nazw miejscowości
2 – J. Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa 1998
3 – Foto [za:] www.lasowicewielkie.pl